Македонија

Ахмети тврди дека со Заев преговараат за промена на знамето, грбот и химната

КОХА: Заев прифатил албанец премиер – Kurir.mk

Знамето и грбот на Македонија веќе се ставени на маса, а нова химна е само прашање на време, откри синоќа претседателот на ДУИ,  Али Ахмети, во телевизиска емисија.  Тврди дека, за сите овие прашања активно разговараат со коалициониот партнер, Зоран Заев.

Ахмети го охрабрува Заев и да ги стави Бугарите во Уставот затоа што тоа, според него,  многу ќе го амортизира прашањето со Бугарија. Во однос на спорот со источниот сосед, рече дека, тоа прашање не се решава со прес-конференции и лидерски средби, туку со преземање на одговорност, а тој гледа подготвеност кај Заев за нешто такво.

Засега за изјавите на Ахмети нема никакви реакции од Зоран Заев, владата и СДСМ,

Related posts

Leave a Comment