Свет

БАЈДЕНОВ ЛАДЕН ТУШ ЗА КИЕВ: Нема членство во НАТО најмалку 10 години

Американскиот претседател наводно ќе му порача на украинскиот лидер Володимир Зеленски дека Украина нема да стане членка на НАТО во блиска иднина.

Според АП, повикувајќи се на неименувани извори, Бајден наводно денеска ќе му се јави на Зеленски и ќе изврши притисок врз Киев да ги исполни своите обврски од договорот од Минск потпишан во 2015 година.

Договорот е дизајниран како патоказ за помирување меѓу украинската влада и источните региони Доњецк и Луганск, кои сакаат автономија. За Киев е политички тешко да го спроведе поради одбивноста на моќните националисти кон компромисите што ги бара. Донбас од 2014 година и доаѓањето на прозападната украинска влада молчи.

Киев тврди дека тие републики се поддржани од Русија, која претходно отворено ги поддржуваше и одби да го исполни својот дел од мировниот план, кој вклучува општа амнестија и уставна реформа што ќе обезбеди поголема автономија.

Украина вели дека нема да оди напред додека целосно не ги контролира регионите – што според договорот од Минск треба да биде последниот чекор во процесот на помирување. Русија негира дека нејзината поддршка за Доњецк и Луганск оди подалеку од хуманитарната помош, но земјите од НАТО го отфрлаат ова тврдење, пренесува Раша тудеј.

Москва е загрижена за аспирациите на Украина да се приклучи на воениот блок предводен од САД, кој го гледа како експанзионистичка непријателска организација која претставува закана за националната безбедност на Русија. Путин рече дека распоредувањето на ракетните системи на НАТО на украинска територија ќе биде црвена линија за неговата земја.

Асошиетед прес цитираше висок функционер дека Вашингтон и рекол на Украина дека нема да стане членка на НАТО најмалку една деценија. Јавно, администрацијата на Бајден го отфрли предупредувањето на Русија и инсистира на тоа дека Москва нема право да каже дали Украина ќе се приклучи на организацијата.

Некои европски членки на воениот блок, вклучително и Германија, претходно ја отфрлија желбата на Киев да се приклучи на НАТО, велејќи дека тоа нема да се случи наскоро. По 2014 година, Украина ја направи политиката на барање членство во НАТО дел од својот устав.

Разговорот меѓу Путин и Бајден се одржа во време на жестоки тензии на украинската граница. Западот и Украина тврдат дека Русија распоредила над 100.000 војници долж границата со Украина и дека би можела да изврши инвазија за неколку недели. Москва негира дека подготвува таков напад и инсистира на тоа дека сите нејзини воени маневри имаат одбранбен карактер. Сепак, се посочува дека воената акција би можела да започне во Украина доколку Киев реши да направи „провокација“.

 

Related posts

Leave a Comment