Свет

Бајден ги помеша Сирија и Либија не еднаш, туку три пати …(ВИДЕО)

Американскиот претседател Бајден достави забелешки за состојбата со вакцинациите против КОВИД-19, во Белата куќа

За време на прес-конференцијата на самитот Г7, американскиот претседател, додека зборуваше за хуманитарна помош за земјите погодени од граѓанската војна, беше збунет, мешајќи ги Либија и Сирија, не еднаш, туку три пати.

Претседателот, познат по своите гафови, зборуваше за можноста за соработка со Русија во обезбедувањето „витална помош на Либија, чие население е во голема неволја“.

“Сè додека тие се таму, без можност да воведат некаков ред во регионот, тоа не можете добро да го направите без да ги задоволите основните економски потреби на луѓето. Па се надевам дека ќе најдеме начин да ги спасиме животите на луѓето, да речеме, Либија “, рече тој. Бајден.

Потоа рече дека Русија со својата интервенција во Сирија, „загризнала повеќе отколку што може да проголта“,  а после тоа повторно ја спомна Либија.

Советниците на Бајден подоцна рекоа дека претседателот наместо Либија всушност мислел на Сирија, а Бајден доживеа лавина негативни коментари на социјалните мрежи, објави „Фокс њуз“.

„Барам од # медиумите да доскокнат и # да ни преведат # што # Претседателот # Џо Бајден навистина кажа“, напиша еден корисник на Твитер и имаше коментари дека Бајден „малку скренал“.

„Претпоставувам дека кога бомбардирате толку многу земји одеднаш, тешко е да се остане во чекор“, напиша либанскиот геополитички коментатор Сара Абдала.

На последниот ден од редовниот годишен самит на седумте најразвиени економии во светот (Г7) во Корнвол, Англија, се одржа прес-конференција на која се вклучи Бајден.

Бајден во вторник во Брисел ќе се состане со лидерите на Европската унија, а средбата со рускиот претседател Владимир Путин е закажана за в среда во Женева.

Related posts

Leave a Comment