Свет

„БАЈДЕН МОРА ДА СЕ СЕТИ КОЈ Е ВОЕН ЗЛОСТОРНИК“ Дмитриј Рогозин потсети кој го наредил бомбардирањето на Белград (ВИДЕО)

BAJDEN NAZVAO PUTINA RATNIM ZLOČINCEM, PA MU ROGOZIN ODGOVORIO: Ko je zagovarao bombardovanje Beograda? VIDEO

По повод обвинувањето на американскиот претседател Џо Бајден дека рускиот претседател Владимир Путин е воен злосторник, се огласи директорот на Роскосмос, Дмитриј Рогозин и објави архивска снимка на која Бајден вели дека тој го наредил бомбардирањето на Белград во 1999 година. пренесува Риа Новости.

– Можеби  Бајден треба да се потсети кој е воениот злосторник – напиша Рогозин на својот Телеграм канал со видео во кое Бајден признава дека предложил бомбардирање на Белград во 1999 година и испраќање американски воени авиони да ги рушат мостовите на Дунав.

– Кон крајот на својот живот, овој крвав старец мора да се потсети на своите злосторства, илјадниците цивили кои ги убил – заклучил Рогозин, пренесува руската агенција.

 

Related posts

Leave a Comment