Свет

БАЈДЕН ОДОБРИ ИСПОРАКА НА РАКЕТНИ СИСТЕМИ ВО УКРАИНА

Американскиот претседател Џозеф Бајден одобри нова испорака на ракетни системи за Украина, кои можат прецизно да ги погодат руските цели со долг дострел, како дел од пакетот оружје од 700 милиони долари, што ќе биде претставен денеска, пренесува Ројтерс.

Соединетите Американски Држави ќе му обезбедат на Киев артилериски ракетни системи со голема мобилност, кои можат прецизно да погодат цели на оддалеченост од 80 километри, откако Украина даде „гаранции“ дека нема да користи проектили за напад на руска територија, изјавија високи претставници на американската администрација.

Во написот во Њујорк Тајмс објавен во вторникот, Бајден изјави дека руската инвазија на Украина ќе заврши дипломатски, но дека Соединетите Држави мора да обезбедат клучно оружје и муниција за да и ги дадат на Украина лостовите на моќ на преговарачката маса.

– Од таа причина решив да им обезбедам на Украинците понапредни ракетни системи и муниција што ќе им овозможат попрецизно да гаѓаат клучни цели на бојното поле во Украина – напиша Бајден.

Пакетот вклучува и муниција, радари против батерии, голем број радари за воздушно набљудување, дополнителни противтенковски ракети Javelin, како и противтенковско оружје, соопштија официјални лица.

Вооружувањето на Украина со ракети со долг дострел предизвика загриженост на Западот дека овие системи може да се користат за напад на цели на руска територија, што може да доведе до ескалација на конфликтот.

Американскиот претседател Џозеф Бајден, исто така, во понеделникот објави дека САД нема да испратат ракетни системи во Украина кои можат да стигнат до територијата на Русија.

„Нема да испраќаме ракетни системи во Украина кои можат да ја нападнат Русија“, им рече Бајден на новинарите по враќањето во Белата куќа по викендот во Делавер, пренесе Ројтерс.

Related posts

Leave a Comment