Свет

Бајден решително: „САД нема да испраќаат војници во Украина еднострано“

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека нема намера еднострано да испраќа американски војници во Украина.

Ова го соопшти Белата куќа откако Вашингтон стави во состојба на готовност околу 8.500 војници поради акумулацијата на руската армија на границата со Украина.

„Само да бидам јасен – нема намера, нема интерес, нема желба на претседателот да испрати војници во Украина. НАТО е форум за поддршка на нашите партнери и земјите од источното крило, и тоа е фокусот“, Белата куќа соопшти во соопштението…

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!