Свет

Бајден: Руското признавање на ДНР и ЛНР – исклучителна закана за САД

Руското признавање на независноста на Народните републики Доњецк и Луганск претставува „невообичаена и исклучителна“ закана за националната безбедност и надворешнополитичките интереси на Америка, се вели во указот за санкции на американскиот претседател Џозеф Бајден.

Стандардната формулација за таквите документи е вклучена во декретот за првите санкции поврзани со дејствијата на Русија и проширувањето на вонредната состојба што беше воведена во врска со конфликтот во Украина во 2014 година.

Јас, Џозеф Р. Бајден Јуниор, претседател на Соединетите Американски Држави, со ова ја продолжувам вонредната состојба… заклучувајќи дека признавањето на т.н. Доњецка Народна Република (ДНР) и Народна Република Луганск (ЛНР), регион на Украина , од страна на Руската Федерација е спротивно на обврските на Русија.„Според договорите од Минск, тоа ги загрозува мирот, стабилноста, суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина и затоа претставува невообичаена и извонредна закана за националната безбедност и надворешната политика на САД“, документот. чита.

Со својот указ, Бајден им забрани на Американците да инвестираат во ДНР и ЛНР, да тргуваат со нив и да ги финансираат. Документот ќе овозможи воведување санкции против секое лице кое работи во овој регион. Американската администрација ветува дека ќе претстави нови мерки во вторник како одговор на руското признавање на републиките во Донбас.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!