Свет

Бајден: Трамп и неговите поддржувачи се закана за Уставот на САД

Американскиот претседател Џо Бајден ги означи неговиот претходник Доналд Трамп и неговите републикански поддржувачи како закана за Уставот, кои имаат намера – како што рече – да ја уништат американската демократија.

Ваквиот став го искажа претседателот на САД во говорот што претставниците на Белата куќа го одбележаа со терминот – борба за душата на нацијата.

Бајден и се обрати на јавноста во ударниот термин на телевизијата пред Салата на независноста, зградата во која „дебатираа татковците на нацијата“ и ги усвоија и Декларацијата за независност и Уставот на САД.

– Постојат опасности кои не можеме да дозволиме да надвладеат – рече Бајден – обвинувајќи ги Трамп и неговите поддржувачи дека се обидуваат да употребат насилство за да ги нападнат демократските институции.

Нацијата на пресвртница

Нацијата е на пресвртница и Американците треба да викнат – ова не сме ние. Републиканците МАГА (слоган на кампањата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп „Направи ја Америка повторно голема“, првенствено нова) се стремат да го соборат сегашниот систем. Не е можно да се поддржува бунт и да се биде проамерикански. Стоп за нападот врз американската демократија – рече Бајден , споредувајќи го Трамп со автократите во историјата кои, како што рече, ги поткопаа демократиите.

– Историјата ни покажува дека слепата лојалност кон еден лидер е фатална за демократијата. Многу републиканци не го поддржуваат Трамп, но Републиканската партија е доминирана, предводена и заплашена од Доналд Трамп и републиканците од МАГА – рече меѓу другото Бајден во Филаделфија.

Според него, тие не живеат под светлината на вистината, туку во сенка на лагите, додавајќи дека во моментите на неговото обраќање на удар се еднаквоста и демократијата.

– Сакам да бидам многу јасен – не е секој републиканец МАГА републиканец. Не секој републиканец ја прифаќа нивната екстремна идеологија. Ова го знам бидејќи имав можност да работам со нив. Верувам дека моја должност е да ви ја кажам вистината без разлика колку е тешко и болно. Според мене – ќе кажам што е точно: МАГА републиканците не го почитуваат Уставот, не веруваат во владеење на правото. Тие не ја признаваат волјата на народот и одбија да ги признаат резултатите од слободните избори – рече американскиот претседател.

Тој истакна дека до последен здив ќе се бори за демократија и ги повика американските граѓани да му се придружат и да гласаат на претстојните избори.

– Често слушаме дека насилството е прифатливо политичко средство во оваа земја. Тоа не е и никогаш не може да биде. Сакам да појаснам: нема место за политичко насилство во Америка. И период. Никогаш – нагласи американскиот претседател во својот говор.

Гласање и поларизирано општество

Бајден и се обрати на јавноста во време кога се ближат ноемвриските избори, на половина од неговиот мандат и во услови на политичка поларизација на американското општество.

Во претходните говори Бајден го обвини поранешниот претседател Трамп и неговите поддржувачи дека ја следат, како што оцени, екстремната филозофија на МАГА, тврдејќи дека тие се враќаат назад, полни со гнев, насилство, омраза и поделеност.

Тој се однесуваше грубо кон републиканските членови на Конгресот и со неговиот претходник Трамп – етикетирајќи ја актуелната политика на опозициските републиканци како – како што рече – полуфашизам.

Во говорот одржан во понеделникот во Вилкс-Баре, Пенсилванија, каде зборуваше за проблемот со оруженото насилство, американскиот претседател ги критикуваше републиканците за кои рече дека предупредиле на крвопролевање доколку Доналд Трамп биде кривично гонет.

Трамп, поразениот републикански кандидат на претседателските избори во 2020 година, е под федерална истрага. Тој би можел да се соочи со обвинение за незаконско задржување на високо доверливи документи откако ја напушти функцијата во јануари 2021 година.

Со ова се поврзани и обвинувањата за попречување на правдата, на што укажуваат и поднесоците на Секретаријатот за правда.

Во сродната постапка, федералниот судија во Вест Палм Бич не донесе одлука за барањето на поранешниот американски претседател Доналд Трамп да назначи специјалист за преглед на документите запленети од Федералното истражно биро (ФБИ) од неговиот имот на Флорида во август.

За време на сослушувањето во четвртокот, окружниот судија Ајлин Канон рече дека ќе ја одложи одлуката за отворање на списокот со конфискуваниот имот, документ што беше доставен до судот под печат од Секретаријатот за правда, пренесе Ројтерс.

Сослушувањето беше свикано помалку од два дена откако обвинителите објавија нови детали за кривичната истрага за тоа дали Трамп незаконски поседувал документи на американската влада и се обидел да ја опструира истрагата – криејќи одредени документи од ФБИ.

Related posts

Leave a Comment