Свет

Бајден: „Утре би можел да паднам мртов“

„Утре би можел да паднам мртов“, рече Бајден

 

Американскиот претседател се согласи дека загриженоста за неговата напредна возраст е „легитимна“, но инсистираше на тоа дека е енергичен како порано

Американскиот претседател Џо Бајден призна дека би можел „да умре утре“ додека се обидува да ги увери американските гласачи дека сè уште има доволно енергија за повторно да се кандидира за функцијата во 2024 година.

Во снимката од интервјуто за MSNBC објавено во неделата, Бајден (79) беше запрашан што ќе им каже на Американците кои не беа сигурни дали треба да побара реизбор поради неговата напредна возраст.

„Мислам дека е легитимна работа да се грижиме за нечија возраст, вклучувајќи ја и мојата“ , одговори тој, опишувајќи се себеси како „голем почитувач на судбината“.

„Утре би можел да добијам болест. Може, знаете, да паднам мртов утре“ , додаде тој.

„Знаете, дали успорувам? Зарем го немам истото темпо?“ праша тој, сугерирајќи дека ако Американците не се сигурни за неговите способности, треба да поддржат друг кандидат.

„Токму сега, чукнрте во дрво, не сакам да се зафркавам, јас сум во добра здравствена состојба“ , рече тој, додавајќи дека добро функционира и физички и психички.

Претходно овој месец, портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер, потврди дека Бајден има намера да се кандидира за реизбор во 2024 година. Меѓутоа, во јули, Њујорк Тајмс, цитирајќи извори, објави дека неговата возраст се повеќе станува проблем за неговата администрација. Официјални лица со кои разговараше медиумот признаа дека „нивото на енергија“ на американскиот лидер не е она што беше некогаш и дека „тивко внимаваат“ на него.

Нивната загриженост е дополнително поткрепена со повторливи гафови од страна на претседателот. Минатата недела, видеото на социјалните мрежи на кое се гледа дека Бајден изгледа збунето додека се бореше да го најде излезот од бината на митингот во Питсбург, Пенсилванија стана вирално . 

Кон крајот на септември, на настан во Белата куќа се случи уште еден инцидент во кој претседателот по грешка ја повика претставничката Џеки Валорски, кој загина во сообраќајна несреќа во август. Во очигледен обид да ја исконтролира штетата, прес-секретарот на Бајден објасни дека Валорски е „на ум“ затоа што претседателот „веќе планирал да го пречека семејството на конгресменката во Белата куќа“.

Related posts

Leave a Comment