Свет

Белата куќа го блокираше Фаучи да сведочи пред Конгресот околу справувањето со коронавирусот

Слика: Д-р Ентони Фаучи присуствува на дневниот брифинг за одговор на коронавирус во Белата куќа во Вашингтон

Белата куќа го блокираше Фаучи да сведочи пред Конгресот околу справувањето со коронавирусот
Но, Белата куќа ќе му дозволи да сведочи пред Комитетот за здравство во Сенатот следната недела.

Белата куќа го блокираше д-р Ентони Фаучи да сведочи за справувањето со кризата предизвикана од коронавирусот пред Комитетот во конгресот, изјави портпаролот на комисијата за Ен-Би-Си Њуз во петокот.

„Комитетот за распределување побара д-р Ентони Фаучи како сведок да се појави на расправата на поткомитетот за труд и образование следната недела околу одговорот на КОВИД-19. Информирани сме на од официјално лице од администрацијата дека Белата куќа го блокирала д-р Фаучи да сведочи “, рече портпаролот Еван Холландер.

Од него беше побарано да се појави на 6 мај.

Но, Белата куќа рече дека тие ќе му овозможат на Фаучи да сведочи на сослушувањето на Комитетот за здравство во Сенатот на 12 мај, изјави портпаролот на претседателот на комисијата Ламар Александар.

Фаучи, раководител на Националниот институт за алергии и заразни болести, беше клучен советник  на администрацијата на Трамп во борбата против коронавирусот, а до неодамна беше присутен на брифинзите за коронавирус во Белата куќа. Тој, исто така, се појавуваше на бројни медиумски интервјуа за вирусот, вклучително и на спортски подкасти.

Во изјавата, портпаролот на Белата куќа, Џад Дере, рече дека сослушувањето на 6 мај не е „соодветно“ време Фаучи да се појави пред Домот.

„Додека администрацијата на Трамп продолжува со целокупната влада да се справува со КОВИД-19, вклучително и безбедно повторно отворање на Америка и забрзување на развојот на вакцините, контрапродуктивно е да се вклучат самите лица вклучени во тие напори да се појават на сослушувањата во Конгресот“, рече Дере. „Ние сме посветени да работиме со Конгресот за да понудиме сведоштво во соодветно време“.

Во заедничката изјава, претседателката на комисијата Нита Лоуи и претседателката на поткомитетот Роза ДеЛаро(двете од редовите на демократите) рекоа: „Конгресот и американската јавност заслужуваат јасен увид во одговорпревземените мерки во справувањето со КОВИД-19 .”

Тие рекоа дека рочиштето ќе продолжи следната недела со сведочењето на доктор Том Фридрен, кој беше директор на Центрите за контрола и превенција на болести за време на администрацијата на Обама.

Фаучи последен пат сведочеше за вирусот пред Домот на 11 март, кога предупреди: „ќе видиме повеќе случаи и работите ќе се влошат многу повеќе отколку што се сега“. Неговото сведочење беше кратко кога тој беше повикан на состанок за вирусот во Белата куќа.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!