Свет

Белата куќа соопшти дека Бајден не планира да ја посети Украина

Американскиот претседател Џо Бајден не планира да ја посети Украина. Ова го изјави портпаролката на Белата куќа Џен Псаки.

„Нема планови за патување на претседателот Бајден во Украина“, ги цитира РИА Новости нејзините зборови на брифингот.

Псаки додаде дека Вашингтон продолжува да му обезбедува на Киев „невиден износ“ на помош.

Претходно, украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Бајден треба да ја посети Украина .

Related posts

Leave a Comment