Свет

Белгија започнува со вакцинирање на деца на возраст од 5 до 11 години

Ilustracija, Foto: Shutterstock

Во Белгија ќе започне вакцинацијата на децата на возраст од пет до 11 години, а експертите препорачаа децата кои се изложени на поголем ризик од компликации доколку се заразат со ковид, да се вакцинираат, пренесува АП, пренесува Танјуг.

Како што се наведува, децата од таа категорија ќе бидат поканети да ја примат вакцината пред крајот на месецот.

Минатиот месец Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се одобри употребата на вакцината Фајзер за деца на возраст од пет до 11 години.

Белгиската влада ги заостри правилата за училиштата и градинките со цел да спречи ново зголемување на бројот на случаи на коронавирус, одложени училишни празници, а децата на возраст од шест и постари мораа да почнат да носат маски, потсетува АП.

Related posts

Leave a Comment