Свет

Берни Сандерс се откажа од претседателската трка : Битката помеѓу длабоката држава и суверенистите на Трамп доби финална форма

Why Bernie Sanders seems younger than Joe Biden - Washington Times

Сенаторот од Вермонт, Берни Сандерс, се повлече од кандидатурата за претседателските избори во Соединетите Американски Држави.

Демократскиот кандидат се откажа од трката за претседател наvодно поради лошото претходно  прикажување, како и поради епидемијата на коронавирусот, пренесува РТ.

Тој рече дека ја изгубил целата надеж за победа.

Со овој потег Сандерс практично му го  отстапи местото кандидат  на Демократската партија на Џо Бајден, кој ќе биде противник на Доналд Трамп.

Расплетот околу кандидатурата од редовите на демократите воопшто не зачудува, иако Сандерс беше на добар пат да ги собере потребните гласови со големо водство пред поранешниот потпретседател на САД. Длабоката држава во битката за задржување на моќта во САД и светот очигледно е решена да се потпре на испробаните кадри кои се докажаа како експоненти на истата, меѓу кои секако едно од најзначајните места завзема токму Џо Бајден.

Related posts

Leave a Comment