Свет

Берни Сандерс убедливо победи на предизборите во Невада

Сенаторот Берни Сандерс однесе убедлива победа на предизборите во Невада во саботата, зацврстувајќи го статусот на кандидат за демократски претседател, кој ќе се соочи со сегашниот шеф на Белата куќа, Доналд Трамп, во ноември.

Неговата победа, пренесува Ројтерс, е значаен успех во земја што е еден вид тренд индикатор и исто така покажува дека Сандерс е во состојба да ја прошири својата коалиција надвор од тесните граници на левичарскиот блок. Притоа, ова го отфрли умерено-тековниот аргумент во рамките на Демократската партија дека нема да може да го премости јазот меѓу прогресивците и центристите.

Според официјалните бројки, овој 78-годишен прогресивен сенатор води убедливо со 46 проценти од гласовите, пред поранешниот потпретседател Џо Бајден кој има 19 проценти од гласовите, трет е поранешниот градоначалник на Индијана, Пит Бутиџиџ, кој тесно ја освои Ајова со освоени 15 проценти од гласовите, а на последното место се Елизабет Ворен и Ејми Клобучар со 10 и четири проценти поддршка од гласачите.

Сандерс не се двоумеше да ја прогласи победата, велејќи дека неговата „мултигенерациска и мултирацијална коалиција“ што ја освои Невада ќе „ја зафати целата земја“.

Неговите политики како универзална здравствена заштита, повисоки даноци за богатите и корпорациите и зголемувањето на законската минимална плата се чини дека нааидоа на одобрување кај милиони Американци.

Непосредно пред гласањето, анкетите покажаа дека секој шести гласач во Невада го поддржува предлогот за „ Medicare for All “, програма за здравство спонзорирана од владата.

„На Американскиот народ му е полна капата со влади кои се засноваат на алчност, корупција и лаги. Народот сака влада заснована врз принципите на правдата“, рече Сандерс.

Неговиот ривал во трката за претседателски кандидат, 38-годишниот воен ветеран и првиот кандидат за претседателска номинација кој отворено се прогласи за геј, Пит Бутиџиџ, веднаш му честиташе на Сандерс, но во исто време сериозно предупреди дека изборот на самопрогласен демократски социјалист кој го гледа „капитализмот како извор на сите зла “нема да се покаже ефикасен во битката против популистичкиот Трамп.

„Сенаторот Сандерс живее во крута идеолошка револуција што ги изоставува повеќето демократи, а да не ги спомнувам повеќето Американци“, рече Бутиџиџ.

Центристот Бајден изјави дека е задоволен од резултатот во Невада и најави дека ќе победи на изборите во Јужна Каролина. 

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!