Свет

Беше претседател и помина година и пол во затвор. Сега повторно е претседател. Кој е Лула?

 

Беше претседател и помина година и пол во затвор.  Сега повторно е претседател.  Кој е Лула?

Од сиромав до претседател

Лула порасна во екстремна сиромаштија, седмото од осумте деца родени во семејство на неписмени фармери во сушната североисточна држава Пернамбуко. Кога имал седум години, неговото семејство се придружило на бранот миграција во индустрискиот центар Сао Паоло.

Лула работел како бришач на чевли и продавач на кикиритки пред да стане металец на 14-годишна возраст. Тој го загуби прстот во несреќа на работното место во 1960-тите. Тој брзо се искачи на чело на неговиот синдикат и предводеше големи штрајкови во 1970-тите кои ја предизвикаа тогашната воена диктатура.

Тој беше ко-основач на Работничката партија во 1980 година, а девет години подоцна се кандидираше за нејзин претседател. Лула беше трикратен претседателски кандидат од 1989 до 1998 година, а конечно победи во 2002 година и повторно четири години подоцна. Ова беше негова шеста претседателска кампања. 

Двојниот вдовец и татко на пет деца го победи ракот на грлото и во 2017 година ја загуби втората сопруга Мариса Летиција Роко од мозочен удар по четири децении брак. Лула рече дека е „повторно заљубен како да има 20 години“ во Росанџело „Јанџо“ да Силва, социолог и активист на ПТ, со кој се оженил во мај. Лула рече дека нема да се кандидира за втор мандат. 

Related posts

Leave a Comment