Свет

БИЛ ГЕЈТС : ГО ПРЕДУПРЕДИВ ТРАМП ЗА ПАНДЕМИЈАТА ВО 2016

Coronavirus: Bill Gates condemns Donald Trump for stopping US ...

Основачот на Мајкрософт и мулти милијардер, Бил Гејтс изјави дека се обидел да го предупреди новоизбраниот претседател Доналд Трамп за опасностите од голема пандемија на вируси веднаш по претседателската трка во 2016 година, но истакна дека се чувствува виновен што не го сторил тоа уште погласно.

„ Избрав, кога се сретнав со луѓе од врвот, во Европа, САД, ширум светот, да разговарам за овој ризик од пандемија “, изјави тој за Вол Стрит Журнал во интервју објавено во понеделникот, објаснувајќи дека тој дури му го изнел случајот на американскиот претседател за време на состанокот во декември 2016 година во Трамп Тауер.

– Се чувствувам ужасно. Смислата на разговорот беше да можеме да преземеме мерки и да ги намалиме штетите. … Посакувам да направев повеќе за да привлечам внимание на опасноста – рече Гејтс . 

Тој вели дека, иако многу светски лидери во принцип се согласиле со неговите совети, малкумина презеле какви било активности за да се подготват, што го натерало да започне самостојно да бара потенцијални решенија.

„ Кога и да ве прашав за респираторни вируси, на пример, колку е важно да се изолираат училиштата, колку далеку може да се пренесе вирусот, па дури и … дали маските всушност помагаат или не? “ – немаше прецизни одговори на ваквите прашања. рече тој.

Преку Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс, основана во 2000 година, претприемачот на технологија и неговата сопруга се осврнаа на голем број здравствени кризи ширум светот, вклучително и финансирање за третман на ебола и вирусот Зика, а сега ги ублажуваат ефектите на Ковид19 .

Фондацијата издвои околу 250 милиони американски долари за борба против оваа болест – која Гејтс ја нарекува „најдраматична работа во мојот живот“ – со надеж дека конечно ќе пронајде вакцина.

„ Секој ден размислуваме – ќе снемаме стаклени шишиња! “, Рече тој, опишувајќи ги дневните задачи што ги извршуваат во потрага по лек.

„Можеби мислите дека тоа е едноставен дел, но никој досега не направил 7 милијарди вакцини“.

Некои критичари го обвинуваат милијардерот дека има премногу големо влијание врз глобалната здравствена заедница, обвинувајќи го дека влијае кои болести ќе преовладуваат пред другите.

Но, могулот „Мајкрософт“ инсистираше на ова : „Сè што правиме е да ги трошиме своите пари и да го делиме нашето мислење“, додавајќи: „Не ја донесуваме ние одлуката на крајот на денот, тоа е некој друг“.

Коку и да се труди да се прикаже како филантроп и доброчинител, Гејтс се повеќе од ден на ден е прозрен од обичните луѓе за неговите нечисти активности кои се во насока на целосна контрола врз светското население користечќи најразлични методи, од чипирање на луѓето преку задолжителна вакцинација па до проектот Earth Now со кој тој планира да лансира 500 сателити во орбитата на земјата кои би го снимале 24 часа секој дел од земјината топка, со цел пратење на секој поединец на планетата.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!