Свет

БИЛ ГЕЈТС: Му се восхитувам на Ѓоковиќ но би сакал неговите ставови за вакцините да беа поинакви(ВИДЕО)

Kako je Novak Đoković dobio po nosu, a Bill Gates postao najmoćniji  svjetski lijekar – Sandzacke.rs

Бил Гејтс го коментираше ставот на светскиот тениски рекет број еден Новак Ѓоковиќ околу вакцините и одговорноста што тој верува дека 34-годишниот ја има како јавна личност.

Во опширно интервју за Би-Би-Си во четвртокот, Гејтс ги нарече „луди“ теориите на заговор за него и неговите наводни мотиви зад масовната инокулација и рече дека е „грозно“ луѓето да му викаат на улица во врска со ова прашање.

Гејтс, исто така, беше прашан што мисли за тоа што Ѓоковиќ одби да се вакцинира, наведувајќи ја неговата лична слобода на избор, и дали како јавна личност српската тениска ѕвезда има поголема одговорност отколку едноставно да биде за тоа што ќе избере да стави во своето тело или не. .

„Па, да се биде вакциниран ѝ помага на заедницата во која се наоѓате“, започна Гејтс.

„Тие не се совршени во блокирањето на инфекцијата, но ја намалуваат инфекцијата. Значи, жално е што нечии здравствени грижи се толку екстремни што чувствуваат дека не можат да учествуваат во таа заштита на заедницата“, додаде ко-основачот на Мајкрософт.

„Ако тие се инспиративна и доверлива личност, тогаш тие го шират тоа и само го отежнува добивањето на нивоата на вакцинација што навистина ни се потребни.

„Значи, му се восхитувам на многу начини, но би сакал неговите ставови за вакцините да не биле такви“, заврши Гејтс.

Во февруарското интервју за Би-Би-Си, Ѓоковиќ рече дека „никогаш не бил против вакцинацијата“  , но  „секогаш ја поддржувал слободата да избирате што ќе внесете во вашето тело“

.„Принципите на одлучување за моето тело се поважни од која било титула или што било друго“ , инсистираше Ѓоковиќ, додавајќи: Се трудам да бидам во склад со моето тело колку што можам повеќе.

Related posts

Leave a Comment