Свет

Блинкен одобри испраќање оружје во Украина од балтичките земји

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека одобрил балтичките земји, Естонија, Летонија и Литванија, да испратат противтенковски и противвоздушни ракети од САД во Украина.

Според „Гласот на Америка“, Ентони Блинкен им се заблагодарил на поранешните советски републики и членките на НАТО „за нивната долгорочна поддршка за Украина“.

 

„Го забрзав и одобрив и целосно го поддржуваме трансферот на одбранбена опрема што сојузниците на НАТО Естонија, Летонија и Литванија и ги даваат на Украина со цел да ја зајакне нејзината способност да се брани од неиспровоцирана и неодговорна руска агресија“, напиша Блинкен во објавата на Твитер. .

Тој објави дека ја одобрил испораката на оружје еден ден откако се чини дека САД и Русија постигнале мал напредок во ескалацијата на конфликтот околу Украина, при што двете страни се откажаа од последната рунда разговори на високо ниво во петокот, ветувајќи само продолжување на разговор.

Американскиот државен секретар и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров разговараа околу час и половина во Женева, при што и двајцата официјални лица одбија да се откажат од суштинските барања.

Западот бара Русија да ги повлече своите војници и оружје од границата со Украина, додека Москва бара НАТО да ги намали операциите во Источна и Централна Европа и инсистира западната воена алијанса да ја отфрли кандидатурата на Украина за членство.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!