Свет

Блумберг: САД го прикриваа неуспехот во тестирањето на хиперсонична ракета

Hypersonic weapons: The new arms race between US, China and Russia

 

Соединетите Држави тестираа прототип на хиперсонична ракета, но не ги пријавија податоците за перформансите на летот, објави Блумберг, цитирајќи две лица запознаени со ова прашање. И ова е прилично сериозна грешка, бидејќи Пентагон сега не може да процени колку е успешна оваа ракета. Експертите се прашуваат дали проблемот бил во податочната врска или во самата боева глава.

Вториот пробен лет на прототип на хиперсонична ракета на корпорацијата Локхид Мартин беше нарушен со неуспехот на проектилот да пренесе податоци за неговите перформанси на летот, објави Блумберг, цитирајќи ги своите два извори. Вежбите се одржаа на 13 март, а на 24 март американското воено воздухопловство извести за печатот за нивните резултати. Но, тие не го спомнаа неуспехот и губењето на податоците. Тие само рекоа дека „ неколку цели се постигнати и инженерите и тестерите на групата собираат податоци за понатамошна анализа “.

Ракетата беше фрлена од бомбардер Б-52Х во близина на јужниот брег на Калифорнија, а потоа боевата глава успешно се одвои од ракетниот засилувач и продолжи да лета. Сепак, после тоа, каналот што пренесува податоци за карактеристиките на летот престана да работи.

И изгубените податоци се клучни за разбирањето на Пентагон за перформансите на летот на оружјето. Експертите веќе почнаа да анализираат зошто настанала оваа грешка. А главното прашање е дали врската со податоци или самата боева глава била неисправна.

Ова е второ од четирите планирани тестови на ваков проектил, кој се нарекува Воздухопловно оружје за брза реакција или ARRW. Ова е главната американска хиперсонична ракета, која треба да се натпреварува со веќе успешните руски и кинески програми. Потребни се четири успешни летови на прототипот на ракетата за да се прогласи успех и да се започне со производство. Првите вежби се одржаа во декември и беа крунисани со успех.

Сепак, Пентагон соопшти дека овој тест не може да се смета за неуспешен. Тие забележуваат дека сите вежби од овој вид се можност детално да се проучи работата на системот. „ Сè уште ги проценуваме податоците од најновиот тест за да видиме кои лекции може да се научат за понатамошен развој .

Изданието забележува дека американското воено воздухопловство во неколку наврати го одвраќало времето на создавање хиперсонична ракета, но сега велат дека таа може да биде ставена во функција оваа есен. Во исто време, САД имаа планови за оваа ракета минатата година, но нејзините тестови завршија неуспешно три пати.

Кина и Русија веќе имаат оружје со многу маневрирање способно да лета со ултра големи брзини. Во исто време, американските разузнавачки агенции велат дека Кина е дури и пред Русија во ова прашање и можеби веќе има распоредено оружје способно да ги погоди американските бази во Пацификот. Кина, исто така, развива интерконтинентална балистичка ракета со хиперсонична боева глава, велат американски експерти. Според нив, таа веќе покажала дека е способна да лета околу светот, пишува Bloomberg.

Related posts

Leave a Comment