Македонија

Боки 13 пред Апелација бара укинување на притворот

Првooбвинетиот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски, познат како Боки 13, денеска на јавна седница, бара Апелациониот суд да му го укине притворот.

Тој заедно со Зоран Милевски – Кичеец и поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, се осомничени за изнуда на најмалку 1,5 милион евра од бизнисменот Орце Камчев со ветување дека ќе биде ослободен од обвинение за случајот „Империја“ на СЈО.

На Јанева веќе ѝ беше одбиена жалбата за укинување на притворот, а единствено второосомничениот, Кичеец е во домашен притвор.

Related posts

Leave a Comment