Свет

БОМБА ОД ШПАНСКИОТ УСТАВЕН СУД: Вонредната Ковид состојба беше неуставна

Plaza Mayor V | Fully furnished luxury apartment for 4 in the centre of  Madrid, Centro, Austrias | Home Club

Уставниот суд на Шпанија денеска донесе одлука дека националната вонредна состојба, воведена минатата година, што подразбира строги мерки за заклучување на населението со цел да се потисне првиот бран на инфекции со „ковид-19“, е неуставна.

Вонредната состојба во Шпанија, воведена минатиот март и овозможи на владата привремено да ги суспендира граѓанските слободи, заклучувајќи ги скоро сите Шпанци во нивните домови и блокирајќи ги сите поголеми индустрии, пренесува Ројтерс.

Сепак, одлуката не беше донесена едногласно, бидејќи пет од 11 судии на Уставниот суд се спротивставија на тоа, пренесе шпанската агенција Ефе.

По долги размислувања, одлучувачки беше гласот на Енкарнацио Рока, потпретседател на судот, кој ја поддржа позицијата на петмината судии.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!