Свет

Борис Џонсон приклучен на кислород

U.K. Prime Minister Boris Johnson Hospitalized Due to Coronavirus ...

Пред 10 дена тој беше позитивен на тестот за коронавирус

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, заболен од корона вирусот, синоќа беше примен во болница откако лекарите се загрижија за неговото здравје. Премиерот, наводно, прима кислород , пренесува Дејли Меил .

Џонсон беше однесен во болница откако неговите симптоми не исчезнаа 10 дена откако беше позитивен на вирусот на корона .

Се верува дека Џонсон започнал да прима кислород, додека многумина веруваат дека тој го ризикувал неговото здравје затоа што продолжил да работи откако се разболел.

Еден пратеник посочи дека Џонсон сака премногу да го имитира својот херој Винстон Черчил и дека би требало да мирува.

Даунинг стрит инсистира на тоа дека премиерот се уште ја контролата врз работата на владата и покрај тоа што останува во болницата без јасна временска рамка за отпуштање.

Сепак, неговиот заменик, Доминик Раб, претседаваше со секојдневниот состанок на кризниот одбор за вирусот утрово, а очигледно е дека премиерот нема да ја игра истата улога како и обично.

Откако Џонсон беше примен во болница, уследија повици да го  предаде водството во борбата со нова болест на некој друг.

Related posts

Leave a Comment