Свет

Борис Џонсон: Русија ја планира најголемата војна во Европа од 1945 година.

Доказите сугерираат дека Русија ја планира „најголемата војна во Европа од 1945 година“, изјави британскиот премиер Борис Џонсон за Би-Би-Си во неделата .

„Сите знаци се дека планот на некој начин е веќе започнат. „Разузнавачките служби сугерираат дека Русија има намера да изврши инвазија која ќе го опколи украинскиот главен град Киев“, рече Џонсон. „Луѓето треба да разберат колку голема би била цената на човечките животи“, рече тој. Премиерот зборуваше од Минхен, каде што светските лидери се сретнаа на годишната безбедносна конференција.

Неодамнешните проценки на американската влада сугерираат дека меѓу 169.000 и 190.000 руски војници сега се стационирани долж границата со Украина, и во Русија и во соседна Белорусија, но тој број ги вклучува и бунтовниците во источна Украина.

Џонсон посочи дека Обединетото Кралство ќе воведе построги санкции против Русија од претходно предложените. Тој рече дека Велика Британија и САД ќе ги санкционираат руските компании кои „тргуваат со фунти и долари“ и дека тоа е потег што тој рече дека „многу силно ќе ги погоди целните компании“. Претходните санкции предложени од министрите вклучуваат проширување на опсегот на руски поединци и компании кои Обединетото Кралство би можело да ги вклучи санкциите.

Западните власти во последните неколку недели предупредуваа дека Русија може да се подготви за инвазија во секое време, но Русија ги отфрли обвинувањата, велејќи дека спроведува воени вежби во регионот. Запрашан дали руската инвазија сè уште се смета за неизбежна, Џонсон рече: „Се плашам дека доказите сугерираат дека не може да се украси. Факт е дека сите знаци велат дека планот е веќе започнат на некој начин“. Премиерот рече дека американскиот претседател Џо Бајден им рекол на западните лидери дека руските сили планираат не само да влезат во Украина од исток, преку Донбас, туку и од Белорусија и од областа околу Киев. „Се плашам да кажам дека планот што го гледаме е нешто што навистина може да биде најголемата војна во Европа од 1945 година, само во однос на обемот“, рече британскиот премиер. Луѓето треба да ги земат предвид не само можните загуби на животи на Украинците, туку и на младите Руси,

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!