Македонија

БОЈКОТИРАМ : Средбата со Пендаровски е давање легимитет на Северна!

 

По вчерашната средба на претседателката на партијата Глас за Македонија,Солза Грчева,со претседателот на државата Стево Пендаровски,не стивнуваат реакциите во јавноста.Шпекулации за позадината на оваа средба има безброј,една од нив вели дека Солза Грчева со овој потег се раздолжува кон Вмро Дпмне за финансиската помош и помошта во собирањето на потписи за регистрација на нејзината партија од страна на Дпмне.Имено,од оваа нејзина нелогична средба со Пендаровски највеќе профитира токму Дпмне,бидејќи ботовите на оваа партија веднаш на социјалните мрежи излегоа со напади врз сите оние кои ги бојкотираа претседателските избори со обвинување дека еве излегло на виделина дека бојкотот бил бесцелен и дека бојкотирачите само направиле штета на нивната кандидатка за претседател.Одлично изведен маневар за дигање на веќе катастрофалниот рејтинг на Дпмне и Мицковски.Но Дпмне треба да знае дека партијата на Грчева во никој случај ниту била ниту пак ќе биде заштитно лице на движењето Бојкотирам и дека ниту Солза ниту било кој друг ќе ги амнестира од предавството на нивните 8 пратеници кои ја изгласаа промената во уставот со кој се промени името на државата.

На својата ФБ страница по повод овој настан се огласи и движењето Бојкотирам.Во нивното соопштение се вели:

Средбата со Пендаровски е давање легимитет на Северна! НАЈОСТРО го осудиваме давањето легитимитет на Северна и повикуваме на бојкот на сите политичари кои даваат легимитет на Северна.
Јавно прашуваме 1) дали Солза Грчева и Глас за Македонија свесно обработија за рушење на отпорот 2) дали му помогнаа на Стево да постане претседател?

Исто така, јавно бараме Солза Грчева да одговори:
3) Дали Солза Грчева има држено прес-конференции од име на СДСМ?
4) Како Солза Грчева ја коментира изјавата на Жерновски дека била член на ЛДП и држела пресконференции во име на ЛДП?
5) Дали Солза Грчева беше вработена во универзитетот Мајката Тереза, и доколку беше, дали и сметаше тоа што наставата на тој универзитет се одвива претежно на албнски?
6) Дали соработници на Солза Грчева беа вклучени во хакирање на повеќе патриотски страни непосредно прец референдумот? Дали нејзината група се обида да изгради политика кариера врз промената на името? (внимавајте – поседуваме докази дека патриотските страни се хакирани од лицето Горан Костовски викан Чизкејк, кој е во повеќе наврати е фотографиран со Солза Грчева)
7) Дали фамилијата Грчеви имаат грчко-босанско потекло? (види http://www.dudinka.org/грко-босанецот-мирослав-грчев/ )
8) Дали и зошто Солза Грчева одбра да биде активна во СДСМ, а не во ВМРО-ДПМНЕ или некоја друга десничарска партија?
9) Дали со нејзината поранешн активност во СДСМ ги прифати политиките на таа партија како ветувањето за промена на името (избори 2008), привремена референца, територијалната поделба, коалицијата со ДУИ?
10) Дали партијата Глас се финансира(ла) од странство? Дали доколку се поднесат докази дека таа партија примила макар и 1 евро од странство, Солза Грчева е подготвена да поднесе оставка и да се повлече од политиката?

 

 

Related posts

Leave a Comment