Свет

БРИСЕЛ ВО ПАНИКА : Дури 71% од Италијанците веруваат во распадот на ЕУ, тие бараат излез од авторитарната организација!

La nave carica di migranti Salvini ha firmato il divieto - Live ...

Европската унија може да ја задеси Италегзит по Брегзит. Истражувањата покажуваат дека расте бројот на италијанци кои се за  напуштање на ЕУ и еврозоната. Во моментов, околу 40 проценти од италијанските граѓани сметаат дека земјата треба да ја напушти ЕУ, додека повеќе од 70 проценти проценуваат дека кризата со коронавирусот ќе предизвика распад на ЕУ.

ЕУ од почетокот на кризата со коронавирусот во Италија, земја која е најтешко погодена од пандемијата во Европа, беше спора кога е во прашање помош на таа земја-членка чиј здравствен систем е на работ на колапсот заради нагло зголемување на бројот на пациенти заразени со вирусот, додека истовремено медицинска опрема и експерти се испратени од Кина и Русија, пренесува Танјуг.

Резултатите од анкетите на јавното мислење, покажуваат дека има пораст на евроскептицизмот во Италија, поради што италијанските медиуми се прашуваат дали е можен Италегзит по Брегзит.

Според 71 процент од Италијанците, анкетата во Пиеполи спроведена за Раи на 9-ти и 10-ти април, покажува дека ЕУ би можела да се распадне заради вирусот корона.

Во исто време, според анкетата спроведена од Текне за италијанската агенција Дире, во изминатиот период има пад на довербата на Италијанците во европските институции, а сега повеќе од 40 проценти од испитаниците веруваат дека Италија треба да се повлече од Унијата, додека таков став пред две години. имаше 26 проценти.

Анкетата покажа дека само 12 проценти од учесниците би се премислиле „само доколку ЕУ направи нешто конкретно“ во врска со кризата со вирусот Корона.

Кризата предизвикана од пандемијата на вирусот корона укажа на длабоки поделби во Унијата, бидејќи Италија и Шпанија ги обвинуваат северните држави дека не се доволно солидарни.

Министрите за финансии од ЕУ, на 9 април постигнаа договор за пакет помош од 500 милијарди евра за европските земји тешко погодени од пандемијата. Сепак, тие не го прифатија барањето на Италија и Франција за издавање на таканаречената „корона обврзница“.

Видео-самит на ЕУ за опоравок на Унијата од последиците на пандемијата е закажан за 23 април, а претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел рече дека целта е стратешка дискусија за вообичаени одлуки и гаранции за поголема благосостојба на граѓаните.

Италија влезе во седмата недела од воведените општи карантински мерки за да се спречи ширењето на вирусот, а досега се заразени околу 178.000 луѓе, повеќе од 23.600 луѓе починале од вирусот, додека повеќе од 47.000 се опоравиле.

Related posts

Leave a Comment