Македонија

Брисел не сака да го коментира корупцискиот скандал во Скопје

 

БРИСЕЛ – Европската комисија досега се воздржа од коментирање околу случајот на „рекетирање“ во  Македонија, по вчерашната одлука за притвор началникот на Специјалното обвинителство, Катица Јанева, соопшти прес-службата на ЕК за македонската новинска агенција МИА.

Сепак, Европската комисија потенцира дека очекува темелна истрага од македонските власти.

„Ние не коментираме за тековните истраги. ЕУ потсетува на важноста за продолжување на борбата против криминалот на високо ниво и воспоставување правна одговорност за какво било кривично дело “, одговара Европската комисија.

Извори од Европската комисија, кои одиграа значајна улога во креирањето на Специјалната обвинителска служба во  Македонија за време на преговорите во Пржино, велат дека внимателно ги следат случувањата во таа земја околу случајот „рекетирање“ и сè уште немаат јасна слика за тоа што се случува.

„Ситуацијата е многу сложена и чекаме појасна слика и повеќе информации за да можеме да коментираме“, велат дипломатите во Брисел.

Работата на специјалното обвинителство, борбата против корупцијата и организираниот криминал се меѓу клучните услови за добивање датум за преговори со ЕУ, датум што досега двапати беше одложен за  Македонија.

Никој во Брисел не сака да коментира дали и како најновите настани ќе влијаат врз одлуката за добивање датум за преговори, но проценките се дека доколку властите и опозицијата во Македонија покажат решеност да се борат против корупцијата и да најдат трајно и реципрочно решение, датумот е сè уште достижен за таа земја во октомври, јави македонската МИА, пренесува Танјуг.

Related posts

Leave a Comment