Свет

Британскиот министер за надворешни работи, Хант, призна дека Велика Британија може да ги следи САД во војна со Иран

 

 

Иако официјалните претставници на Велика Британија, вклучувајќи го и кандидатот на конзервативната партија, Џереми Хант, прогласија деескалација во регионот, тој призна дека Лондон ќе го разгледа барањето на Вашингтон за воена поддршка поради растечката тензија помеѓу Иран и САД.

Секретарот за надворешни работи, Џереми Хант, кој е ривал на Борис Џонсон за раководството на конзервативците, вети дека ќе застане зад САД, дури и ако конфронтацијата на САД со Иран води до воен конфликт, изјава за “Дејли мејл”.

“Ние ќе застанеме зад САД како наш најсилен сојузник, но, секако, треба да ги разгледаме сите барања за воена поддршка од случај до случај”, потврди премиерот додека за време на кампањата во Шкотска.

Тој призна дека Лондон е “постојано во контакт” со Вашингтон. Тој, исто така, изрази верување дека решението за Иран е “да се запре неговата дестабилизирачка активност на Блискиот Исток” и изрази загриженост во врска со неодамнешниот инцидент со двата комерцијални бродови во Оманското Море, во близина на Ормудскиот теснец. Тој го нарече саботажа, додавајќи дека виновникот “скоро сигурно е Иран”.

“Ние сакаме да ја де-ескалираме ситуацијата, но ние сме, се разбира, многу загрижени”, изјави Хант.

Во едно друго интервју за радио Би-Би-Си, тој тврдеше дека Велика Британија прави “сè што може за де-ескалирање на ситуацијата” која тој ја нарече “многу опасна” и  загрижувачка.

Тој исто така изјави дека Велика Британија не смета дека  Иран и САД сакаат војна, но истакна дека тоа би можело да биде “случаен конфликт”.

“Ние сме многу загрижени:  мислам дека ниту една страна не сака војна, но ние сме многу загрижени дека тие би можеле да влезат во случајна војна и правиме се што можеме за да ги поправиме работите”, забележа Хант.

Неговата забелешка дојде при посетата на Ендрју Мурисон во Иран; британскиот државен министер за Блискиот Исток е таму во мировна мисија. Канцеларијата за надворешни работи и Комонвелт (FCO) соопшти дека ќе “повика на итна деескалација во регионот и ќе  побара истрага на Обединетото Кралство и меѓународната заедница во врска со регионалното однесување на Иран и го повика да се придржува кон нуклеарниот договор на кој Велика Британија останува целосно посветена “.

Тензиите меѓу САД и Иран се во пораст откако Вашингтон минатата година се повлече од нуклеарната спогодба и воведе санкции за Исламската Република. Тензиите се зголемија неодамна откако Вашингтон го обвини Техеран за напаѓање на нафтените танкери и воени бродови распоредени во Персискиот Залив.

Конфронтацијата достигна ново ниво откако Иран го урна американскиот шпионски дрон Глобал Хок. По инцидентот, американскиот претседател Трамп тврдеше дека тој го откажал одмаздничкиот напад само 10 минути пред да се случи, а подоцна објави дека воените дејства против Техеран сé уште се на маса.

Related posts

Leave a Comment