Свет

Британскиот премиер се спротивстави на епидемиолозите: Ги повика луѓето да не ги откажуваат божиќните забави

Boris Johnson leaves the dirty work to everyone else | The Japan Times

Британскиот премиер се спротивстави на епидемиолозите – ги повика луѓето да не ги откажуваат божиќните забави или претставите за божиќните јасли и покрај омикронот.

Омикрон штотуку се појави, а многу земји веќе стравуваат што би можело да се случи во наредниот период. Од друга страна, германскиот епидемиолог Карл Лаутербах смета дека новиот вид може да биде – божиќен подарок.

„Според првите достапни податоци, омикрон би можел да биде божиќен подарок што може дури и да го забрза крајот на пандемијата . Големиот број мутации може да значи дека вирусот ја оптимизирал својата инфективност и би можел да биде помалку смртоносен “, рече тој.

Во Данска, на пример, на концерт на кој имало околу 1.600 луѓе, едно лице било заразено со новиот вид , а тоа подоцна било откриено.

Не знаеме дали британскиот премиер Борис Џонсон некаде ја видел изјавата на Лаутербах, но тој секако не се плаши од продолжување на пандемијата. Имено, тој реши да им противречи на водечките научници и еден од неговите највисоки здравствени функционери кои ги советуваа луѓето да го намалат непотребното дружење како одговор на омикронот, бидејќи ги повика луѓето да не ги откажуваат божиќните забави или божиќните јасли , пишува Гардијан .

„Ние не сакаме луѓето да откажуваат такви настани. Мислиме дека во голема мера е најдоброто нешто за децата да бидат на училиште, како што сум кажал многу пати за време на оваа пандемија“, рече тој.

Тој додаде дека најдобар начин за соочување со новиот сој е да се вакцинираат со дополнителни дози .
Тој, исто така, истакна дека сегашните упатства за носење маски во јавниот транспорт и продавниците се доволни во оваа фаза, и покрај тоа што Џени Харис, извршен директор на Британската агенција за здравствена безбедност, сугерира дека луѓето треба да ги намалат своите социјални контакти бидејќи расте стравот дека постоечките вакцини покажуваат помала ефикасност. против омикрон.

Џонсон рече и дека не исклучува работен налог од дома, како и воведување потврди за вакцинација, но засега тоа не е потребно. Инаку, во Велика Британија се потврдени 22 случаи на новиот вид .

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!