Свет

Британски Магазин: Бајден бара начин да ги скара Путин и Мадуро

Venezuela's Maduro Tells Putin He Has Ideas on Stabilizing Oil Prices - The  Moscow Times

Американскиот претседател Џо Бајден планира да стави клин меѓу рускиот лидер Владимир Путин и неговиот венецуелски колега Николас Мадуро во позадина на воената операција во Украина, пишува британскиот магазин Економи.

Авторот на написот објасни дека Белата куќа има намера да ги надомести загубите од руското нафтено ембарго што ќе стапи на сила на 22 април, благодарение на снабдувањето со горивоод други земји.

За да го сторат ова, САД ќе мора да се откажат од сегашната целосна забрана за увоз на нафта од Венецуела како еден од најголемите производители на овој енергенс.

Сепак, зад овој чекор може да стојат и политички цели. „Ако Џо Бајден има намера да ги расчисти односите со Венецуела, тоа ќе се случи не само од економски причини.

„Економист“ смета дека Мадуро ќе му отежни на Вашингтон и Според весникот, Каракас нема да се согласи да му помогне на Западот по нечии други услови.

„Ако се направи договор, тој нема да биде целосно според условите на Бајден“, заклучи авторот на публикацијата. Во средината на февруари, Венецуела ја објави својата намера да ја прошири воената соработка со Русија за да го заштити мирот и суверенитетот на својата земја.

По почетокот на руската специјална операција во Украина, Путин и Мадуро одржаа разговори за време на кои рускиот лидер објасни дека целите на Москва се демилитаризација и денацификација на украинската држава, да се осигура дека таа е неутрална. Мадуро, од своја страна, изрази силна поддршка за одлучните дејствија на Русија, ја осуди дестабилизирачката активност на САД и НАТО, ја истакна важноста на спротивставувањето на кампањата за лаги и дезинформации на западните медиуми предводени од САД.

Related posts

Leave a Comment