Свет

Британски платеник на вооружените сили на Украина е елиминиран во близина на Северодонецк

Во близина на Северодонецк во источна Украина, ликвидиран е британскиот платеник Џордан Гетли, кој се борел на страната на Вооружените сили на Украина (АСУ) како дел од странска легија. Ова го пренесува весникот Independent, повикувајќи се на изјава на неговиот татко Дин Гетли.

Според таткото, неговиот син ја напуштил британската армија во март 2022 година за да ја продолжи службата како војник на друго место. По малку размислување, тој замина во Украина.

Гетли постариот рече дека веста за смртта на неговиот син до семејството стигнала на 10 јуни.

Исто така, информација за ликвидација на платеникот ја потврди и британскиот Форин Офис. Портпаролот на агенцијата рече дека владата „ќе го поддржи семејството на починатиот“.

Претходно, друг платеник, британскиот државјанин Шон Пинер, кој беше осуден на смрт во ДНР откако ги призна злосторствата, се обрати кон странците кои планираа да заминат во Украина како платеници. Тој ги повика да се откажат од оваа идеја.

Related posts

Leave a Comment