Свет

БРИТАНСКИ ,,THE SUN”: ТОТАЛНО СМЕ БЕСПОМОШНИ ПРЕД РУСКОТО ОРУЖЈЕ

ТОТАЛНО СМЕ БЕСПОМОШНИ ПРЕД РУСКО ОРУЖЈЕ Британија дури денеска сфати дека НАТО нема шанси против Путин (ВИДЕО)

Британците почнаа да сфаќаат дека Лондон длабоко погрешил во обидот да го побие присуството на хиперсонични ракети во Руската Федерација.

Овој заклучок го донесоа новинарите на информативното гласило „The Sun“. Авторите на материјалот детално зборуваа за можностите на современиот руски комплекс Кинжал, а ја анализираа и одлуката на Москва да го искористи за време на специјалната операција за демилитаризација на Украина.

Аналитичарите на „Сан“ најпрво забележаа дека Британците, по употребата на „Кинжал“ од страна на Русија во Украина, сфатиле дека Москва не го плаши Западот со измислици при објаснувањето на принципот на хиперсоничното оружје.

Во Лондон сфатија дека овие системи навистина постојат и дека не се само компјутерска графика. Значи, руската армија е вооружена со уникатни ракети кои можат да достигнат брзина до 12 илјади километри на час.

Британските новинари зборуваа за тоа дека руските вооружени сили ја користеле ракетата „Кинжал“ за време на специјална операција во Украина.

Така, комплексот, способен да ги совлада сите непријателски системи за противвоздушна одбрана, неутрализираше голема воена база и складишта за муниција на Вооружените сили на Украина лоцирани во западна Украина.

Аналитичарите, исто така, забележаа дека Руската Федерација, доколку е потребно, е способна да користи ракети „Дагер“ против британските воени објекти.

Британската армија нема да може да се одбрани од таква закана на кој било начин, бидејќи нема системи за воздушна одбрана што би можеле да го неутрализираат рускиот комплекс.

Related posts

Leave a Comment