Тенис

Британците признаа дека имало заговор: Го намамија Ѓоковиќ да дојде во Австралија и направија политички фудбал

Спортскиот новинар Оливер Браун напиша коментар за неодамна завршениот Австралија опен во британски „Телеграф“.

Тој ги анализираше случувањата на првиот Грен слем сезонава со наслов: Триумфот на Рафаел Надал е неверојатен, но отсуството на Новак Ѓоковиќ фрла неизбежна сенка.

Неминовно се осврна и на депортацијата на Новак Ѓоковиќ, што многу влијаеше на развојот на ситуацијата на турнирот во Мелбурн.- Зачудувачки, невидено, без преседан: 21 голема титула на Рафаел Надал производ на неговата прва победа после 0:2 во сетови после скоро 15 години, е сето ова и повеќе.

Сепак, беше болно да се гледа како директорот на турнирот Крег Тајли се обидува да ужива во глорификацијата на Шпанецот. Токму вмешаноста на Тајли во дебаклот на Новак Ѓоковиќ, ситуацијата во која деветкратниот шампион беше депортиран од Австралија и понижен, фрли сенка на еден од најголемите тениски подвизи, истакнува Британецот.

Оливер Браун смета дека патот до трофејот му бил полесен на Надал.

– За да бидеш најдобар, треба да го победиш најдобриот, што е услов што во случајот на Надал остава и најмала дамка покрај ова финале. Русинот не беше најдобриот играч со кој можеше да се соочи. Тој беше најдобро вакцинираниот играч. Најголема опасност за шансите на Надал на овој 21 грен слем беше, како што сите знаат, на 15.000 километри, во Белград.

Шпанецот по втор пат го освои Австралија опен, оваа година првпат по 2009 година, по што загуби четири финалиња. Во два наврати во мечот за трофеј беше поразен од Ѓоковиќ, кој девет пати славеше во Мелбурн.

– Тоа е она што го прави достигнувањето на Надал толку различно од неговиот триумф на Вимблдон во 2008 година, кога го собори тогаш неприкосновениот Роџер Федерер – актуелниот петкратен шампион на клубот „Ол Ингланд“. Овој пат не беше присутен бројот 1.

Сепак, тоа не е важно за повеќето: консензусот во некои делови од тенискиот свет е дека Ѓоковиќ е опасен антиваксер кој целосно го заслужува својот статус. Но, кога станува збор за трката за најдобар тенисер досега, ваквите пресуди се исто толку глупави и банални.

Секој вистински вљубеник во овој спорт треба да сака Надал, Ѓоковиќ или Федерер сепак да се борат за најголемите трофеи, а не за величествено ривалство кое ќе ги саботира владите кои брзаат да ги демонизираат невакцинираните, истакнува Браун.

Британскиот новинар смета и дека директорот на Австралија опен, Крег Тајли, треба да поднесе оставка по сето она што Ѓоковиќ го доживеа во Австралија.

– Да се ​​убеди најодликуваниот машки шампион дека добил медицинско ослободување, а потоа да го намамиш по половина свет, а поле тоа да залегнеш во фотелја додека австралиската влада го претвора во политички фудбал, е непростливо напуштање на раководството.

Неговото дело веројатно го спасија само заводливите приказни за две финалиња, каде Ешли Барти стана првиот домашен победник по 44 години, а потоа Надал ја канализираше својата неисцрпна издржливост за победа.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!