Свет

Брутален одговор на руската армија: Не остана камен на камен од складиштето со американски проектили MLRS HIMARS, „Ликвидирани 120 платеници(ВИДЕО)

„Ликвидирани до 120 војници кои го чуваат објектот“: Министерството за одбрана на Русија најави напад на складиште со проектили за MLRS HIMARS

Руската војска уништи складиште со проектили за ракетен систем за повеќекратно лансирање HIMARS (MLRS) во областа Дњепропетровск. Ова го изјави официјалниот претставник на Министерството за одбрана на Руската Федерација Игор Конашенков. Според агенцијата, како резултат на овој удар биле уништени повеќе од 100 проектили ХИМАРС и до 120 воени лица кои го обезбедувале објектот, како и странски платеници и технички специјалисти.

Ова беше брутален одговор на нападите од страна на украинскатав војска и странските платеници со американските проектили Химарс од ова складиште кон мостот во Дњепропетровск во која украинската страна тврди дека ги убила двата најдобри руски пилоти.

Како резултат на други удари на руските воздушни сили, уништени се акумулации на непријателска жива сила и опрема. Според Министерството за одбрана на Руската Федерација, на територијата на поранешната фабрика за армирано-бетонски производи и моторното транспортно претпријатие „Николаевстројтранс“ во Николаев, местата за привремено распоредување на 28-та механизирана и 79-та бригада за воздушен напад на вооружените сили на Украина беа уништени.

„Непријателските загуби изнесуваат до 200 воен персонал и повеќе од 20 оклопни и специјални возила“, рече министерот за одбрана на РФ Конашенков.

Покрај тоа, една од четите на 10-та планинска бригада на вооружените сили на Украина беше целосно уништена во областа Артемовск. Во Доњецката Народна Република (ДПР), во близина на Новомихајловка, 53-та механизирана бригада на вооружените сили на Украина ја загуби својата борбена способност како резултат на удар со високопрецизно оружје на командно место, истакна руското Министерство за одбрана.

Напади на воена инфраструктура

 

Авијацијата, ракетните трупи и артилерија продолжуваат да ја напаѓаат воената инфраструктура на Украина. Така, во текот на изминатиот ден беа уништени четири командни и набљудувачки пунктови на баталјоните на 54-та механизирана и 17-та тенковска бригада, 107-та бригада за територијална одбрана, како и 65-та механизирана бригада на вооружените сили на Украина.

Руските трупи ја погодија непријателската жива сила во 142 области. Конкретно, странски платеници беа убиени на привремено распоредување на територијата на фабриката „Украински енергетски машини“ во Харков, како и милитанти на формацијата „Црна стотка“ во областа Артјомовски во ДНР. Заедно со ова, уништени се осум складишта за муниција.

Во текот на борбата против артилериските батерии, вооружените сили на РФ погодија батерија Uragan MLRS и артилериска батерија од хаубици Giatsint-B, два артилериски водови хаубици Msta-B и пет водови пиштоли Д-30 на позициите за пукање лоцирани на територија на ДПР за еден ден.

Руските системи за противвоздушна одбрана соборија украински хеликоптер Ми-8 во регионот на Миколаев и уништија девет украински беспилотни летала. Покрај тоа, десет гранати од Alder MLRS и HIMARS беа пресретнати во регионот Керсон.

Вкупно, од почетокот на специјалната воена операција во Украина, уништени се 260 авиони, 145 хеликоптери, 1.622 беспилотни летала и 358 противвоздушни ракетни системи.

Покрај тоа, 4.167 тенкови и други оклопни борбени возила, 763 борбени возила со повеќекратни ракетни системи за лансирање, 3.203 теренска артилерија и минофрлачи и 4.494 единици специјални воени возила беа погодени од руските сили.

Погледнете го видеото од акцијата за уништување на магацин со муниција за MLRS HIMAR:

 

 

Related posts

Leave a Comment