Свет

Брутално злосторство: Украинската војска погребува заробен жив руски војник (ВИДЕО)

 

Уште едно кршење на меѓународните правила за војување и почитување на правата на заробениците се случи на фронтот во Украина

На социјалните медиуми осамна видео дистрибуирано на украински телеграм канал во кое се гледа уште едно злосторство против човештвото сторено од украинската страна.

На снимката која е емитувана во живо преку мобилен телефон, се гледа како неколку украински војници носат врзан заробен руски војник до свежо ископан гроб.

Во еден момент еден од војниците го турнува заробениот војник во дупката, по што друг војник со лопата го удира заробеникот по глава, а другите војници веднаш истураат земја врз телото на заробениот руски војник.

Погледнете го видеото кое е сведоштво за невидена бруталност:

 

Related posts

Leave a Comment