Регион

БУГАРИЈА СЕ ОТКАЖУВА ОД РУСКИОТ ГАС: Софија размислува за алтернативни испораки

БУГАРИЈА нема да го обнови договорот за снабдување со природен гас со руски Гаспром поради војната во Украина и ќе ги разгледа алтернативните набавки и иден заеднички договор со Европската унија за да избегне недостиг на гориво, изјави во саботата бугарскиот вицепремиер Асен Василиев.

Оваа балканска земја го доби речиси целиот гас преку десетгодишен договор со Гаспром, кој истекува на крајот на 2022 година. Со години, таа ги одложува проектите за диверзификација на своите извори, вклучително и поврзување на гасоводот со соседна Грција и проширување на единствениот капацитет за складирање гас во земјата. Бугарската влада се обидува да ги забрза двата проекти од страв дека војната во Украина може да предизвика поголем прекин, пишува Блумберг.

– Во оваа ситуација нема шанси да разговараме со Гаспром – изјави Васиљев за националното радио БНР.

– Разговаравме и со Грција и со Турција да ја искористиме постојната инфраструктура за снабдување со ЛНГ и да ги зголемиме испораките од Азербејџан, со кој земјата има договор – рече Васиљев.

Владата се надева дека заедничкиот механизам за снабдување на Европската унија ќе работи до крајот на летото, што ќе му овозможи на блокот да преговара за подобри цени, рече тој.

Војната во Украина веќе ја принуди ЕУ да ја редефинира својата енергетска политика и да бара побрзо намалување на зависноста од Русија, нејзиниот најголем снабдувач со енергија. Минатата недела, Европската комисија објави план за префрлање на добавувачите на речиси две третини од увозот на руски гас оваа година и се обидува постепено да ја елиминира зависноста од сите фосилни горива од Москва до 2027 година.

 

Related posts

Leave a Comment