ПолитикаРегионСвет

Бугарскиот претседател бара непобитен доказ за обвиненијата против лидерот на движењето Русофили

 

Бугарскиот претседател Румен Радев побара од републичките обвинители да дадат „непобитни факти“ во врска со обвиненијата за шпионажа против Николај Малинов, претседател на Националното движење на русофили.

„Шпионажата во корист на странска држава е сериозно обвинение и доколку истрагата не обезбеди непобитни факти, тогаш  ќе се засили недовербата дека владините тела на Бугарија биле ангажирани во оркестрирано сценарио за надворешна политички фактори“, се цитира изјавата на Радев .

„Неможноста на владата да се справи со сериозните прашања на национално ниво и нејзиниот целосен стратешки неуспех да ги исполни приоритетите на нашиот европски развој се влошија во френетична потрага по непријател, како во минатото, така и во сегашноста. Ова е направено така што луѓето континуирано се борат едни со други, не можејќи да се обединат во потрага по одговорните за денешните проблеми и неуспеси “, истакна претседателот.

Шефот на државата, исто така, побара доказ дека „бугарската политика не е заложник на внатрепартиските интереси“.

Обвиненија за шпионажа

За време на брифингот во вторникот, главниот обвинител на Бугарија Сотир Цацаров го обвини Николај Малинов за шпионажа.

“Истрагата против Николај Малинов, осомничен за шпионажа во моментов е во тек. Сметаме дека тој собирал податоци за бугарската надворешна политика, меѓу другото, во интерес на организацијата„ Двоглав орел “и рускиот институт за стратегиски студии ( РИСС) со седиште на територијата на Русија “, изјави Цацаров. Тој додаде дека Малинов бил ослободен од притвор со кауција од 50.000 лева (над 28.000 американски долари) и има забрана за патување.

Обвинителот исто така информираше дека бугарската државна агенција за национална безбедност му забранила на поранешниот началник на РИСС Леонид Решетников влез во Бугарија во период од 10 години.

Според заменик-обвинителот Иван Гешев, напорите на Малинов биле, наводно, насочени кон поддршка на невладините организации, создавање веб-страници и ТВ канал што ќе се користи за остварување на политичко влијание. „Неговата цел беше да го зафати политичкиот живот„ не видливо “, но на скриен начин“, изјави Гешев.

Малинов беше обвинет и за планови за оснoвање бугарски телекомуникациски оператор, преку финансирање од руска банка во наводен обид да влијае на социјалниот и политичкиот живот во Бугарија.

Related posts

Leave a Comment