Регион

Бугарски Генерал: Зеленски наскоро се предава, Русија победува во војната!

Генералот Димитар Шивиков изјави дека претседателот на Украина, Владимир Зеленски, наскоро ќе го објави предавањето на земјата.

„Се ближи моментот кога претседателот на Украина ќе објави дека се предава“, изјави Шивиков во етерот на Бугарското национално радио.

„Не се сомневам дека Руската Федерација ќе победи во овој конфликт“, рече Шивиков, пренесува РИА Новости.

Генералот истакна дека Бугарија не треба да и дава оружје на Украина, бидејќи таквите акции само ќе ја зголемат ескалацијата.

Тој потсети и дека целта на Русија е демилитаризација и денацификација на Украина, а не нејзина окупација или уништување на државноста. Во исто време, Шивиков укажа на „екстремно русофобната политика“ што ја водат украинските власти од 2004 година.Според него, Киев бил испратен на таков курс од „трансатлантскиот играч“.

Related posts

Leave a Comment