Ракомет

Вардар го купи голманот кој беше хит во квалификациите за ЕП 2020

 

Соиграчот на Даинис Криштопанс од репрезентацијата ќе му биде соиграч и во Вардар. Клубот се пофали дека потпишал двегодишен договор со голманот, кој стана хит во квалификациите за ЕП 2020.

Ако Криштопанс ја предводеше Летонија со 13 гола во таа клучна победа над Словенија (25-24), тој фати седмерец на десетина секунди до крајот, ставајќи печат на победата.

„Навистина сум среќен што потпишан договор со Вардар, и ќе бидам дел од еден од најдобрите спортски тимови во ракометот. Се разбира со потпишувањето на овој договор си поставив и цел да бидам најдобар што можам. Скопје за мене е центарот на ракометот. Се надевам заедно можеме многу да постигнеме. Сакам да се заблагодарам на клубот што ќе можам да играм за Вардар. Едвај чекам да играм во ‘Јане Сандански’“, изјави Кугис.

Тој доага од Гросвалштад, бундеслигашот, кој го загуби прволигашкиот статус сезонава

 

Превземено од : Sport1.mk/

Related posts

Leave a Comment