Свет

Вашингтон Егзаминер: Путин се смее на договорот на Бајден и Меркел за „Северен ток 2“

Рускиот лидер Владимир Путин беше загрижен дека контурите на заканувачкиот договор меѓу САД и Германија за заштита на интересите на Украина ќе се променат по завршувањето на гасоводот „Северен поток 2 “ . Но, како што се испостави, немаше потреба од грижа – политичкиот лост беше на страната на Путин, пишува американскиот медиум Вашингтон егзаминер – поточно, неговиот автор Том Роган.

Медиумот напоменува дека „Путин само ќе се насмее на смешниот договор меѓу американскиот претседател Џо Бајден и германската канцеларка Ангела Меркел“.

„Проектот, на кој поранешниот претседател Доналд Трамп и Конгресот воведоа санкции, а напротив беше одобрен од претседателот Џо Бајден, ќе ја поткопа украинската економија и ќе ја направи европската енергетска безбедност зависна. Бајден и германската канцеларка Ангела Меркел ветија дека ќе постигнат договор за надминување на тие стравови “, наведува Вашингтон егзаминер, сметајќи дека Путин уште еднаш ги победил сите.

Написот исто така скренува внимание на „континуираното уважување на германската влада кон Путин и политиката на администрација на Бајден за молење до Москва“.

„Со други зборови, ветувањето на Бајден дека ќе биде остар кон Русија не изгледа многу убедливо “, наведува американскиот медиум и додава дека „додека Бајден и Меркел танцуваат со зборови, Путин танцува со војна“. Рускиот лидер задржува  масовни комбинирани формации на вооружување на границите со Украина “, а авторот на текстот потсети на минатонеделниот напис на Путин во кој тој го пофали„ рускиот територијален супермацизам “ а за Украина наведува дека„ може да постои само под руска власт “.

Related posts

Leave a Comment