Свет

Вашингтон предлага Турција да и пренесе на Украина противракетни системи С-400 од руско производство

Вашингтон неформално ѝ ја претстави на Анкара идејата за испраќање турски одбранбени системи за ракетна одбрана С-400 од Турција во Украина , објави во саботата Ројтерс , цитирајќи три извори.

Идејата беше изнесена од американски официјални претставници на нивните турски колеги, без формално барање, објавија извори за време на посетата на заменик-државниот секретар Венди Шерман на Турција претходно овој месец. Руските системи С-400 набавени од Турција во 2019 година се еден од главните извори на тензии меѓу Анкара и Вашингтон. Во декември 2020 година, Конгресот на САД го усвои Законот за одобрување на националната одбрана (NDAA) со кој се воведуваат санкции на Турција за набавка на С-400.

Вашингтон силно се противи на употребата на руски системи во НАТО и вели дека тоа претставува закана бидејќи системот може тајно да собира податоци за движењата и технологијата на НАТО за Русија. Пентагон гледа посебен проблем со употребата на системите С-400 во близина на новите американски авиони Ф-35. Анкара, од друга страна, тврди дека С-400 може да се користи самостојно без интеграција во системите на НАТО и затоа не претставува ризик.

Канцеларијата на Доналд Трамп воведе санкции за турскиот одбранбен сектор поради купувањето, што предизвика гнев во Анкара. Администрацијата на Џо Бајден остана на тој став, тврдејќи дека укинувањето на санкциите ќе следи дури по отстранувањето на С-400 од Турција. Вашингтон побара од сојузниците кои користат опрема и системи од руско производство, вклучително и С-300 и С-400, да размислат за нивно пренесување во Украина. Членката на НАТО, Турција, која дели поморска граница со Украина и Русија, одржува добри врски со своите соседи и понуди посредување во кризата.

 

 

Аналитичарите за турски Ахвал тврдат дека Анкара сигурно ја отфрлила најновата идеја од Америка за испраќање С-400. Турските власти официјално не го коментираа предлогот.

Related posts

Leave a Comment