Свет

Велика Британија, испраќа воен брод во Персискиот Залив поради тензиите со Иран

 

 

Велика Британија вети дека ќе го зголеми военото присуство во Персискиот Залив, испраќајќи втор воен брод во тензичната област, објави тв каналот “Скај”.

ХМС Данкан, уништувач тип 45, ќе дејствува заедно со фрегатата на Кралската морнарица ХМС Монтроуз и сојузниците на САД во Заливот, но нема да учествува во глобалната поморска коалиција на Вашингтон.

Оваа вест е објавена откако премиерот на Велика Британија во заминување Тереза ​​Мај започна разговори со американските власти за зајакнување на трансатлантското присуство во Персискиот Залив по наводните напади врз двата танкери за нафта во Оманскиот Залив.

Министерството за одбрана одби да коментира за одлуката, објави “Скај њуз”, но рече дека сфаќа дека ХМС Данкан ќе биде придружуван од четири бродови  стационирани во регионот, како и помошен брод на Кралската флота.

Тензиите во Персискиот Залив растат

Тензиите меѓу Техеран и Лондон се зголемија откако Кралската морнарица на Велика Британија, исто така, соработуваше со гибралтарските власти минатата недела за да го заземе иранскиот танкер  “Грејс 1”, кој шверцуваше 2,1 милион барели сурова нафта за Сирија, спротивно на санкциите на ЕУ, според британските власти.

Високиот ирански свештеник Казем Седиги го критикуваше овој потег како “опасна игра” која ќе има “последици” и се закани дека Лондон ќе биде “удрен во лице” за своите акции. Коментарите  беа дадени откако ХМС Монтроус ги блокираше бродовите за кои се верува дека се ирански патролни бродови кои се обидуваат да го блокираат танкерот во сопственост на БП, пловејќи во Ормудскиот теснец.

Иранскиот корпус на Исламската револуционерна гарда беше обвинет за обид да го “пренасочи” танкерот на британското кралство “од меѓународните до иранските води” во четвртокот, објави британското Министерство за одбрана.

Додека иранските власти негираа дека  се приближиле до танкерот во четвртокот, иранскиот претседател Хасан Рохани ја критикуваше одлуката на Лондон да го придружува танкерот рано во средата, наведувајќи дека претходните акции на Велика Британија ја загрозуваат безбедноста на навигацијата во регионот.

Џереми Хант во петокот изјави дека Велика Британија не се обидува да ги зголеми тензиите со Иран, но додаде дека властите во Велика Британија “реагираат на она што се случува на внимателен начин” и дека Лондон сака да биде јасен дека таа не е онаа ” која сака да ја ескалира оваа ситуација “.

Related posts

Leave a Comment