Анализа

Венецуела меѓу Вашингтон и Москва

What's in Store for Venezuela in 2022 | United States Institute of Peace

Како да се доближи до Америка, а да не се оддалечи од Русија, е предизвик за Венецуела, која доби можност да ги подобри односите со Вашингтон поради војната во Украина и енергетската криза.

Соединетите Американски Држави и Велика Британија го забранија увозот на нафта  од Русија и бараат нови залихи, што го поттикна Каракас да се надева дека Белата куќа може да го укине ембаргото за венецуелското црно злато.

Чавистичката влада во изминатиот месец води интензивна дипломатија и со Москва и со Вашингтон. Веќе на почетокот на инвазијата, претседателот Николас Мадуро го повика шефот на Кремљ Владимир Путин да му пренесе дека Русија ужива „силна поддршка“ од официјален Каракас. Во телефонскиот разговор со Путин, Мадуро ги обвини САД и НАТО дека се одговорни за дестабилизација на Источна Европа, пренесе агенцијата Ефе. Сепак, Мадуро донекаде ја смири реториката и повика на дијалог меѓу Киев и Москва кога неодамна ја прими американската делегација со која преговараше околу енергенсите. Неколку дена подоцна, неговата потпретседателка  Делси Родригез се сретна со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во Турција.

Од 1999 година, Вашингтон нема испратено делегација во Каракас на толку високо ниво како што беше случајот со делегацијата што ја прими Мадуро. Администрацијата на Доналд Трамп тврдеше дека чавистите ги кршат граѓанските права и дека ги фалсификувале претседателските избори, па затоа во 2019 година воведе ембарго на нафтата од таа јужноамериканска земја. Тоа беше силен шок за венецуелската економија, која се заснова на извоз на црно злато, па Каракас се обидува да постигне договор со Американците за укинување или олеснување на ембаргото. А за владата на Џозеф Бајден тоа би значело достигнување нови извори на енергија и намалување на цената на горивото пред есенските конгресни избори.

Од доаѓањето на власт на поранешниот претседател Уго Чавез, Каракас изгради блиски односи со Русија, кои се подобрија како што односите со Америка се влошија. Во последниве години, Венецуела беше во тешка економска криза и многу се потпира на руските заеми, што на Запад се толкува како Путин му фрла „појас за спас“ на Мадуро. Според западните медиуми, руските компании и помогнале на Венецуела да го заобиколи американското ембарго и да испорача нафта на клиентите ширум светот. Бидејќи самата Русија сега е цел на бројни санкции и во предизвикувачка ситуација, Венецуела се обидува да ги подобри односите со Америка.

Со цел да му удоволи на САД, по средбата со делегација од Вашингтон, Мадуро ослободи од затвор двајца американски државјани за кои Белата куќа сметаше дека се уапсени без основа. Наследникот на Хуго Чавез се согласи и да ги продолжи преговорите со венецуелската опозиција во Мексико. Вашингтон објаснува дека САД не ја повлекуваат поддршката за венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гваидо, додека министерот за надворешни работи на Венецуела Феликс Пласенсија вели дека за да се подобрат односите, неопходно е САД „да го признаат Мадуро како единствен легитимен венецуелски претседател. “

Војната во Украина им даде можност на Чавистите повторно слободно да продаваат нафта, но се соочи и со нови неволји. За Каракас проблемот е како да дојдат до парите што ги чуваат во руските банки, бидејќи многу од нив се на црната листа на Запад. Сепак, Русија останува најважниот партнер на Мадуро.

Русија и Венецуела соработуваат и на полето на одбраната, па руските војници ги обучуваа своите колеги од Венецуела, обучувајќи ги, на пример, да управуваат со беспилотни летала и противракетни системи. Иако Русија нема воена база во Венецуела, ваквата воена соработка предизвикува нервоза во Вашингтон. Како што оценува аналитичарот Џонатан Бенавидес за шпанскиот весник „Паис“, Американците се плашат дека Русија се приближува кон американскиот „двор“ на ист начин како што Американците се инфилтрирале во областа околу Русија.

„Целта на сојузот (меѓу Русија и Венецуела) е да ги вознемири САД“, рече Бенавидес.

Заменик-министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Рјабков, во јануари изјави дека „ниту може да ја потврди, ниту да ја отфрли можноста“ Москва да испрати војници во Венецуела и Куба. Советникот на Бајден за национална безбедност, Џејк Саливан, рече дека не може да коментира за таквите изјави, но дека Америка „одлучно ќе одговори доколку Русија се движи во таа насока“.

Related posts

Leave a Comment