Свет

Верниците не и дозволија влез на режимската украинска комисија во Киевско-Печерската лавра (ВИДЕО)

Верниците на Украинската православна црква (УПЦ) ја блокираа работата на комисијата за попис на имотот на Киевско-печерската лавра. Ова го објави украинското издание на „Страна.уа“.

Членовите на комисијата за проверка на безбедноста на културните добра во Киевско-печерската лавра пристигнаа во манастирот, но парохијаните на канонската УПЦ ги опколија во прстен и не ги пуштија во една од зградите на Лаврата, каде што требаше да се изврши попис.

Според Известија , комисијата си замина, верниците денеска ја бранеа Киевско – Печерската лавраСпоред очевидци, парохијаните не и дозволиле на комисијата, но нејзините членови ветиле дека ќе се вратат во Лавра со службениците за спроведување на законот.

Покрај тоа, ректорот на Киевско-печерската лавра, епископот Павел, реагираше на изјавите на секретарот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Олексеј Данилов дека УПЦ ќе мора да ја напушти Лаврата, бидејќи наводно станува збор за „национален безбедносен проблем.”

 

 

„Тие лажат како и обично. Нема прекршувања од страна на УПЦ за да ја напуштиме територијата на Лаврата. Ги замолив да ни дадат месец и половина, бевме подготвени да се иселиме, но не ни беше дадена оваа можност. Затоа ќе постапиме според законот, според Уставот. Нема да имаат право да не иселат“, рече ректорот на Лаврата.

Тој, исто така, додаде дека на членовите на резервната комисија нема да им бидр дозволен влез во Лаврата додека не обезбедат соодветна судска одлука.

Претходно Данилов изјави дека никој „нема да биде понесен за нозе“ од Киевско-печерската лавра, коментирајќи ја ситуацијата во неа.

Прогонството на канонската црква се засили уште во ноември 2022 година: тогаш бранот претреси на свештенството ја зафати целата земја. Против многумина беа отворени кривични предмети, меѓу другото беа обвинети и за проруски активности.

Во раната пролет, на свештенството на УПЦ им беше наредено да ја напуштат Киевско-Печерската лавра до 29 март. Причина за протерувањето на монасите било наводното прекршување на договорот за закуп од нивна страна.

Да потсетиме дека свештенството на канонската Украинска православна црква доби известување за потребата да ја напушти Киевско-Печерската лавра пред 23:59 часот на 29 март 2023 година.

Митрополитот Павел, заменик на Киевско-печерската лавра , претходно изјави дека монасите нема да ја напуштат Лаврата до крајот на судењето.

На 29 март , се дозна дека расколничката православна црква на Украина (ОКУ) го објавила назначувањето на свој гувернер на Киевско-Печерската лавра. Авраам (Лотиш) .

Претставникот на Руската православна црква Владимир Легојда го нарече она што се случува „апогеј на беззаконието“, а патријархот Кирил се обрати до папата Франциско и генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш со барање да помогнат во решавањето на ситуацијата.

Прес-секретарот на претседателот на Русија Дмитриј Песков рече дека ситуацијата е загрижувачка и дека светската заедница треба да одговори на она што се случува. Официјалниот претставник на Министерството за надворешни работи, Марија Захарова, го спореди прогонот на Украинската православна црква од Киев со активностите на нацистите. На 23 март, Украинската православна црква на Московската патријаршија апелираше до верниците, повикувајќи ги да ја бранат Киевската Печерска лавра со сите законски средства

Related posts

Leave a Comment