Свет

(ВИДЕО)Тој не мораше да седи на белата маса: Зошто Путин го пушти антиваксерот Болсонаро близу, за разлика од Макрон и Шолц?

За разлика од германскиот канцелар Олаф Шолц и францускиот претседател Емануел Макрон, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро успеа да се „доближи“ до рускиот претседател Владимир Путин и да ја избегне познатата бела маса долга шест метри.

Имено, веќе со денови на социјалните мрежи се шегуваат за средбите на споменатите државници со Путин, бидејќи поради должината на масата многумина сугерираа дека Путин и неговите соговорници можат да играат тенис, додека други изјавија дека имаше место за сите учесници на „Тајната вечера“.

Сепак, имаме многу поповолен однос кон Болсонаро, што ги потврди шпекулациите дека овие двајца претседатели се исклучително блиски.

Болсонаро не само што не седна од другата страна на масата, на растојание од пет метри, туку седеше со Путин и неговите соработници на само еден метар.

Исто така, двајцата претседатели беа фотографирани како се ракуваат и позираа еден до друг, што не беше случај со Макрон и Шолц.

Да потсетиме, и Шолц и Макрон одбија при слетувањето во Москва, PCR тестирање од руски здравствени работници, поради што беше побарано од лекар од германската амбасада во Русија лично да го тестира канцеларот во Москва.

Бидејќи руските функционери не се сигурни во ПЦР тестовите што ги спроведуваат другите земји, Путин одлучи да ги стави на познатата маса долга дури шест метри.

Сепак, овие причини никако не се убедливи ако се земе во предвид дека Болсонаро не бил вакциниран, а се знае и дека не верува во короната – и на никаков начин не се заштитува од неа.

Related posts

Leave a Comment