Свет

(ВИДЕО) ОБОЕНА РЕВОЛУЦИЈА ВО САД : ТОЛПАТА СЕ СУДИРА СО ПОЛИЦИЈАТА, ЗА БАЈДЕН ТОА Е ,,РЕВОЛТ КОН НЕПРАВДАТА”

A vehicle is on fire behind a protester holding a sign during a rally on Saturday, May 30, 2020, in Philadelphia, over the death of George Floyd, a black man who died after being taken into police custody in Minneapolis. Floyd died after an officer pressed his knee into his neck for several minutes even after he stopped moving and pleading for air on Memorial Day. (AP Photo/Matt Rourke)

Шест градови во Сад воведоа полициски час. Медиумите известуваат за жестоки судири меѓу полицијата и демонстрантите во Лос Анџелес, Чикаго, Питсбург, Кливленд и Минеаполис. Нападнати новинари, еден остана без око. Жена во Њујорк се обиде да запали полициско комбе.

Демонстрантите уништија најмалку пет полициски возила во Кливленд, каде неколку илјади луѓе се собраа на протест. Прозорците на зградата на локалното обвинителство беа скршени.

Во Далас толпата претепа до смрт човек кој наводно го бранел својот дуќан со голем меч во рацете, а протестантите го удирале со скејт борд и други предмети.Видео од настанот емитуваше Блејз ТВ.

Далас Ман претепал скоро до смрт од толпа народ на протестот на Georgeорџ Флојд. (Фото: Скриншот на Твитер / Блаже ТВ / @ Илија Шафер)

View image on Twitter

Немири избувнаа и во Питсбург, каде демонстрантите запалија неколку полициски возила. Најмалку еден полицаец е повреден во судирите со демонстрантите.

Њујоршката полиција за време на протестот уапси жена која фрлила молотов коктел врз полициско возило. Иако шишето се скрши, содржината не се запали, па четворицата полицајци успеаја да излезат од автомобилот.

Демонстрантите и полицијата се судрија и во Чикаго, каде полицијата приведе неколку демонстранти. Оштетени се и неколку автомобили. Слични сцени се видени и во Мајами.

Неколку американски градови воведоа полициски час, вклучувајќи ги Атланта, Портланд, Минеаполис, Луисвил и Колумбус.

Во Филаделфија зградите се вандализирани, а масовни грабежи избувнаа во саботата попладне.

Околу 3.000 демонстранти излегоа на улиците во Чикаго во саботата, пополнувајќи ги улиците и качувајќи се по автомобили и автобуси.

Полицијата и демонстрантите се судрија пред Кулата Трамп, откако полицијата со кациги и палки ги истурка демонстрантите од патот за да може да помине полицискиот автомобил.

Шишиња и огномет, наводно, биле фрлени кон полициските службеници пред Кулата Трамп.

Видеото објавено на Твитер покажа како полицајците во Чикаго биле удирани и влечени од демонстрантите.

Националната гарда дополнително е активирана.

Во меѓувреме со огласи и Џо Бајден кој ги осуди немирите, но револтот на протестантите го нарече оправдан бес кон неправда.Очигледно ваквото сценарио на настаните пред престојните претседателски избори им одговара токму на Бајден и на демократската партија во САД за да го обвинат претседателот Трамп дека земјата ја води кон хаос.Меѓу граѓаните се погласно се зборува дека во САД се случува обоена револуција позади која стои Џорџ Сорос кој има големо искуство во припрема и реализации на голем број обоени револуции ширум светот.

Related posts

Leave a Comment