Свет

(ВИДЕО) Путин се бањаше во замрзнато езеро на -20 ° C

ВИДЕО Путин пливаше на -20 ° C во замрзнато езеро

РУСКИОТ Претседател Владимир Путин, денес на -20 степени Целзиусови под нулата, се избања во замрзнатото езеро недалеку од Москва, традиционален православен ритуал по повод Водици и крштевањето Христово. 

Соблекувајќи го традиционалниот руски капут и чизмите, 68-годишниот руски претседател влезе во базените во ледената езерска вода спроти големиот крст направен од мраз, опкружен со снег.

Нуркаше три пати, според снимките објавени од неговата канцеларија.

Кремљ објасни дека ова го означува крштевањето на Христос во реката Јордан.

Десетици илјади Руси Богојавление го слават на 19 јануари според православната традиција капејќи се во дупки во замрзнати езера или реки, иако според толкувањето на Руската православна црква, тоа не е задолжително.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!