Свет

(Видео) Јапонија ги предупредува САД за руските вежби во близина на Хаваи: Асоцијација на Перл Харбор 1941 година

И додека САД и НАТО во моментов ги спроведуваат своите редовни воени вежби „ Морски ветер 21“ во Црното Море, „пред носот на Русија“, таа земја, покрај тоа што ги прати со своите воени вежби на истото тоа море (како и во Балтичкото, Баренцовото Море и Источен Медитеран), се повеќе ги изведува своите воени вежби и во Пацификот. Досега тие беа најмногу фокусирани на зоните околу Курилските острови и Рускиот Далечен Исток. 

Исто така, во последниве години се забележува нивната зголемена координација со кинеската војска и учеството во заеднички копнени, воздушни, поморски или комбинирани воени вежби.

Овој пат, сепак, се случува нешто сосема друго, барем ако се верува на јапонското Министерство за одбрана. Имено. заменик-министерот за одбрана на земјата, Јасухиде Накајама, ги повика Соединетите држави да покажат будност во врска со руските поморски вежби во близина на Хавајските острови. Тие беа изведувании 35 милји далеку од Хаваи, за кои се знае дека е 51. федерална држава на САД.

Според британскиот медиум  Дејли Експрес , Накајама дури потсетил на нападот на формацијата на јапонскиот носач на авиони врз базата на американската пацифичка флота во Перл Харбор во 1941 година.

„Пред седумдесет години го нападнавме Перл Харбор. Не сакам да ве потсетувам на овој напад, но со руските вежби треба внимателно да се постапува “ , рече Накајама.

Тој нагласи дека за прв пат во историјата на постсоветска Русија, нејзините бродови и поморската авијација спроведуваат вежби на неколку илјади километри југоисточно од сртот на Курилските острови (кон Хаваите).

„Очекуваме Русија да ги спроведе своите вежби без кршење на меѓународното право“, рече јапонскиот заменик министер за одбрана.

Покрај тоа, тој повика на политика на задржување кон Кина. Накајама објасни дека тоа е потребно затоа што Пекинг спроведува воени вежби во координација со Москва.

Да потсетиме: На 24 јуни, руското Министерство за одбрана објави дека руските стратешки бомбардери Ту-95 и Ту-22М3 , во координација со бродовите на Пацифичката флота, практикувале напади врз критично важни цели на непријателот за време на вежбите во Пацификот. Руските авиони полетаа од аеродромот во Камчатка и одлетаа кон централниот дел на Тихиот океан.

„Три стратешки бомбардери Ту-95 симулираа напад со крстосувачка ракета врз одредени конвенционални цели“ , беше речено. „Исто така, како дел од вежбата, бомбардерите со долг дострел Ту-22М3 ги одработија задачите за патролирање и напаѓање на ударните групи носачи на авиони на измислен непријател“, соопшти руското Министерство за одбрана. Ударот на критичните непријателски цели во далечната зона беше управуван заедно со ракетниот крстосувач Варјаг и фрегатата Маршал Шапошников . Авионот со долг дострел беше придружуван од ловци пресретнувачи Миг-31БМ од голема надморска височина, кои се дел од Пацифичката флота.

Овие оперативни вежби во крајниот морски појас се одржаа од 7 до 24 јуни. Вклучија повеќе од 20 бродови и подморници, како и бродови за поддршка на флота и повеќе од 20 поморски авиони, пренесоа руските медиуми.

Related posts

Leave a Comment