Свет

Внукот на Шарл де Гол: Шокантна дискриминација на рускиот народ

Le petit-fils du Général de Gaulle "choqué" par les propos d'Eric Zemmour  sur Pétain | TF1 INFO

Дискриминацијата на рускиот народ поради настаните во Украина е нечуена и многу шокантна, изјави внукот на првиот претседател на Петтата француска република Шарл де Гол, Пјер де Гол.

„Мојот дедо секогаш ја поддржуваше и бранеше потребата од градење и одржување силни односи со Русија дури и во најтешките моменти од историјата. Тој ја сакаше Русија. „Моето семејство и јас ја сакаме неа и нејзиниот народ, рускиот народ, чие право на сопственост е толку неправедно повредено во целиот свет“, рече Де Гол на приемот во руската амбасада во Париз по повод Денот на Русија, пренесува Порталот Спутник.

Според него, она што се случува го потсетува на најлошите времиња на окупација и режимот на Виши во Франција.

„Дали се виновни и уметниците и руските спортисти? „Оваа систематска и неселективна политика на експропријација и дискриминација на целиот руски народ е нечуена и многу шокантна за мене“, посочи тој.

Како што наведе, американските санкции против Русија предизвикаа длабока економска криза во Европа и слаби Европејци.

„Сите денес ја препознаваат одговорноста на САД во актуелниот конфликт, фаталната улога на НАТО, која постојано се проширува и непромислената политика на украинската влада. „Украинските власти, охрабрени од добрите ветувања, американските и европските илузии, водеа непристојна политика кон руското население во Донбас, умножувајќи ја дискриминацијата, грабежите и бомбардирањата“, рече Де Гол.

Според него, западњаците му дозволиле на Владимир Зеленски, „неговите олигарси и неонацистичките воени групи, да упаднат во вртлогот на војната“.

Тој смета дека Американците сакаат да предизвикаат нова конфронтација меѓу Истокот и Западот, чија единствена цел е да ја ослабат и поделат Европа, како и да и ги наметнат своите директиви, економија и систем.

Санкциите не се ефективни, тие само ги ослабуваат Европејците и другите народи во светот, предизвикувајќи длабока, системска и трајна економска криза која веќе не погодува сите нас – од цената на лебот до цената на греењето и горивото, како и недостигот на храна, суровини и индустриски метали – Американците ги ослабуваат Европејците за своја корист. Заборавивме дека најмалку еден век сите големи финансиски кризи доаѓаат од САД?“, изјавил внукот на францускиот генерал.

Де Гол изјави дека Франција и Русија треба да работат заедно на обединувањето и безбедноста на Европа, а во интерес на Париз е да одржува добри односи со Москва.

„Дојдов овде да кажам уште еднаш јасно и гласно дека е во интерес на Франција да одржува добри односи со Русија и да кажам дека треба да работиме заедно за да го подобриме обединувањето и безбедноста на нашиот континент, како и рамнотежата и мирот во светот. “, рече тој.

Де Гол изјави дека би сакал францускиот претседател Емануел Макрон да покаже повеќе волја и храброст наместо да страда од политиката наметната од САД, која го прави зависен.

„Во сегашната ужасна и опасна ситуација, Франција може и мора да одигра главна улога. Франција и Русија се двете ќерки на Европа… Дозволете ми да го цитирам генералот Де Гол: „Ние во Франција никогаш не сме ја сметале Русија за непријател. „Јас сум посветен на развојот на француско-руското пријателство и никогаш не сум пратил ниту ќе испратам оружје на луѓе кои би се бореле против Советска Русија“, нагласил внукот на Шарл де Гол.

Related posts

Leave a Comment