Свет

Водителот на Фокс њуз предложи да се проверат сметките на Зеленски пред САД да испрати помош

Укер Карлсон зборува за време на Колегиумот Матијас Корвинус (MCC) Фест на 7 август 2021 година во Естергом, Унгарија.

Водителот на Фокс Њуз, Такер Карлсон, предложи да се проверат сметките на украинскиот претседател Володимир Зеленски пред да испрати помош за Украина.

Неговите зборови се цитирани од Business Insider .

Според Карлсон, во текот на изминатите неколку недели, Белата куќа обезбедила повеќе од една милијарда долари помош за Украина.

Тој додаде дека шефот на американското Министерство за финансии најавил трансфер од САД во Украина „половина милијарда за платите на државните службеници“.

„Зарем не треба прво да ги ревидираме финансиите на Зеленски? праша новинарот.Претходно Си-Ен-Ен, повикувајќи се на извори во американската администрација, објави дека САД не можат да ја следат распределбата на воената помош за Украина, поради што оружјето може падне во рацете на разни криминални и паравоени структури.

Related posts

Leave a Comment