АктуелноСвет

Воен авион на САД се урна во близина на долината на смртта во Калифорнија

 

Авион од типот „Суд Хорнет“ на американската морнарица Ф / А-18Е се урна во западниот дел на Долината на смртта во Калифорнија, округот Ињо во средата. Статусот на пилотот не е познат.

Локалните вести известуваат дека хеликоптер за пребарување и спасување е испратен на подрачјето од блиската станица за воено оружје Кинеско Езеро. Летечката мотнарица на својот  Твитер налог , потврди дека операцијата е во тек.

 

Во далеку посериозен инцидент минатиот декември, Ф / А-18 се судри со танкер КЦ-130 над Јапонија, при што загинаа шест американски маринци.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Related posts

Leave a Comment